Acil serviste miyokard enfarktüsü tanısı konulan hastaların bir aylık mortalitesi ile EKG bulgusu, troponin, laktat, hemoglobinin, üre ve kreatinin değerlerinin arasındaki ilişki
The relationship between the monthly mortality of the patients diagnosed with myocardial infarction in the emergency department and the values of ECG finding, troponin, lactate, hemoglobin, urea and createnine
  1. Tez No: 608547
  2. Yazar: SAİD EMRE ATİLĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SERHAT AKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 6161
Özet
GİRİŞ: Kardiyovasküler hastalıkları (KVH) tüm dünyada ve ülkemizde ölüm nedenlerinin başında yer almaktadır. Bu çalışma ile acil servise başvuran ST Segment Elevasyonlu Miyokard Infarktüsü (STEMI) ve ST Segmet Elevasyonu Olmayan Miyokard İnfarktüsü (NSTEMI) tanısı alan hastaların başvuru anındaki troponin düzeylerinin, laktat seviyelerinin, hemoglobinin, üre ve kreatinin değerlerinin hastaların mortalitesi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmaya 18 yaş üstü Acil Servis'e başvuran STEMI ve NSTEMI tanısı alan 291 hastanın hemoglobinin (Hb) düzeyleri, troponin, laktat, üre ve kreatinin değerlerinin 30 günlük mortaliteyle ilişkisi retrospektif olarak incelendi. BULGULAR: STEMI ve NSTEMI tanısı almış olan 291 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Yaş ortalaması 65,2 ± 14,4'dir. Erkek/Kadın hasta oranı 0,9 olarak tespit edilmiştir. Ölen 22 hastanın 17'si (%77,3) 65 yaş üzerindedir. 65 yaş üzeri hastalarda mortalite oranının, 65 yaş altı hastalara oranı 2,99 (%95 güven aralığı 1.07 – 8.35) olarak bulunmuştur (p=
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cardiovascular diseases (CVD) are among the leading causes of death worldwide and in our country. The aim of this study is to study effects of troponin, lactate, hemoglobin, urea and creatinine levels on the mortality of ST Segment Elevation Myocardial Infarction (STEMI) and non-ST Segment Elevation Myocardial Infarction (NSTEMI) patients admitted to emergency department (ED) . MATERIAL-METHOD: We retrospectively reviewed the relationship between ECG findings, hemoglobin (Hb) levels, troponin, venous lactate, urea, and creatinine values of 291 patients diagnosed with STEMI and NSTEMI patients admitted to ED. RESULTS: The data of 291 patients with STEMI and NSTEMI were retrospectively reviewed. The mean age was 65.2 ± 14.4 years. Male/ Female ratio was determined as 0.9. Of the 22 patients older than 65 years old to patients younger than 65 years old was 2.99( 95 % confidence interval 1.07-8.35).