Türkiye'de toplumsal cinsiyete bağlı eşitsizliği önlemeye yönelik uygulanan sosyal politikalar
Applied social policies to prevent gender inequality in Turkey
  1. Tez No: 608548
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında, birçok alanda kadın ve erkek arasında bir dengesizlik bulunmaktadır. Kadın ve erkek sahip oldukları biyolojik farklılıklar nedeniyle farklı cinsiyetlere ayrılmaktadırlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ise birçok nedeni vardır. Bu eşitsizliğin temelinde politik, ideolojik, ekonomik ve kültürel yapılar yer almaktadır. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığının ortaya çıktığı alanlara bakarsak eğitimden siyasete, siyasetten ekonomiye, ekonomiden sosyal yaşama kadar, toplumsal hayatın hemen hemen her alanında olduğu söylenebilir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği genel olarak siyasi, ekonomik, sağlık ve eğitim olmak üzere toplumun birçok kesiminde ortaya çıkmakta ve bu alanlarda hak ve fırsat eşitsizliğine neden olmaktadır. Söz konusu eşitsizlik en çok kadınları etkilediği için kadın sorunu olarak bilinse de toplumun tamamını ilgilendiren bir sorun olmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünde öncelikle literatürde çeşitli şekillerde tanımlanan cinsiyet toplumsal cinsiyet, cinsiyet kavramı ele alındıktan sonra bu kavram çerçevesinde ataerkillikten, feminizmden toplumsal cinsiyet rolleri ve sosyal politika kavramından, dar anlamda ve geniş anlamda sosyal politika kavramlarından bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin görüldüğü alanlardan, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin nedenleri ve sonuçlarından, Türkiye'de ve Dünya'da toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ilişkin veriler incelenmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise Türkiye'deki toplumsal cinsiyete bağlı eşitsizliği önlemeye yönelik uygulanan sosyal politikalar yer verilerek yasal, sosyal ve siyasi düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been an imbalance between women and men in various areas within the context of social gender inequality in Turkey. Due to the biological differences they have, women and men are split into different gender. There are many reasons of social gender inequality. Political, ideological, economic and cultural structures take part in the basis of this inequality. When we look into the areas where gender discrimination arise, it can be said that discrimination takes place almost each area of society from education to politics, from politics to economy, from economy to social life. Gender inequality arises in many areas of society such as political, economic, health and educational aspects, and causes inequality of rights and opportunities at these areas. Although this inequality problem is known as women related problem because of effecting the women most, it is a problem that concerns the whole society. In the first chapter of this study, variously defined gender and social gender terms in the literature are explored, then in the context of these terms gender roles from patriarchy and feminism perspective, also social politics topics were mentioned. In the second chapter, the concepts of the areas where gender inequality occurs, reasons and results of gender inequality and data of gender inequality in Turkey and the World were examined. Legal, social and political arrangements, and social policies due to prevent gender inequality were included in the third chapter as the last part.