Primer koksartroz nedeniyle total kalça artoplastisi yapılan hastalarda femoral ve medial offsetlerin restorasyonunun klinik sonuçlara etkisi
The effect of restoration of femoral and medial offset in clinical results in patients with total hip arthroplasty due to primary coxartartrosis
  1. Tez No: 608597
  2. Yazar: HAKAN USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT SEYFETTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Total kalça protezi yapılan hastalarda offset restorasyonunun klinik sonuçlar üzerindeki etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmaya 60'ı (%60) erkek, 40'ı (%40) kadın olmak üzere toplam 100 hasta dahil edilmiştir. Koksartroz nedeniyle ameliyat edilen hastaların ameliyat öncesi ve sonrası röntgenlerinden medial femoral ve global offset, vertikal uzunluk, kollodiafizer açıları ölçülerek hastaların ameliyat öncesi ve sonrası Harris Skorları tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 100 patients, 60 (60%) male and 40 (40%) female, were included in this study to determine the effect of offset restoration on clinical outcomes in patients undergoing total hip replacement. Preoperative and postoperative X-rays of patients who were operated for coxarthrosis were measured by measuring medial femoral and global offset, vertical length, collodiaphyseal angles and pre- and postoperative Harris Scores. The data obtained from the study were analyzed with SPSS 21.0 package program.