Total kalça artroplastisi sonrası Suprainguinal Fasya İliaka Bloğu (SFIB) ile PENG ve Lateral Femoral Kütanöz sinir (LFCN) bloklarının analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of Postoperative Analgesic Efficacy of Suprainguinal Fascia İliaca Block (S-FICB) and PENG with Lateral Femoral Cutaneous Nerve Block in patients undergoing total hip arthroplasty: A Prospective cohort study
  1. Tez No: 881532
  2. Yazar: GÜNEŞ ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SARICAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AKÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Total kalça artroplastisi, her geçen gün sıklığı artan ve postoperatif dönemde şiddetli ağrıya yol açan bir cerrahi prosedürdür. Kalça kapsülünün ağrının çoğunluğundan sorumlu olan anterior kısmı femoral ve obturator sinirlerin dalları tarafından inerve edilir ve bu sinirleri hedefleyen SFIB kalça cerrahisi yapılan hastalarda analjezi amacıyla sıklıkla kullanılır. Ancak SFIB femoral sinirin motor tutulumuna bağlı olarak quadriseps güçsüzlüğüne sebep olarak fizyoterapi sürecini olumsuz olarak etkileyebilir. PENG bloğu, selektif olarak kalça kapsülünü inerve eden femoral, obturator ve aksesuar obturator sinirlerin dallarını hedefleyen bir bloktur. Bu nedenle motor güçsüzlük görülme olasılığı daha düşüktür ve total kalça artroplastisi hastalarında postoperatif ağrı yönetiminde etkinliği gösterilmiş bir bloktur. Ancak bu blok ile cilt analjezisi sağlanamadığı için tek başına yeterli değildir ve cerrahi insizyon bölgesinde analjezi sağlamak için LCFN bloğu ile birlikte uygulanmalıdır. Bu çalışmada amacımız; genel anestezi altında primer total kalça artroplastisi uygulanan hastalarda SFIB ile PENG ve LCFN bloklarının postoperatif dönemde analjezik etkinlik, opioid tüketimi, motor kuvvet ve fizyoterapi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Etik kurul onamının alınmasını takiben araştırmaya katılmayı onaylayan ve koksartroz tanısıyla genel anestezi altında total kalça artoplastisi uygulanacak olan 48 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara postoperatif analjezi sağlamak amacıyla SFIB veya PENG ve LFCN blokları uygulanmış ve hastalar postoperatif dönemde takip edilmiştir. Postoperatif dönemde hastaların 3, 12 ,24 ve 48. saatlerde istirahat ve hareketle VAS skorları ve morfin tüketimi, 6 ve 24. Saatlerde quadriceps motor kuvveti, 1 ve 2. günlerde fizyoterapi yapabilme ve bloğa ve opioide bağlı komplikasyon varlığı kaydedilmiştir. Çalışmamızda her iki gruptaki hastaların demografik özellikleri benzerdi. Postoperatif dönemde hastaların VAS skorları, opioid tüketimleri değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Motor kuvvet değerlendirmesinde quadriceps kuvvet kaybı 6. saatte PENG grubunda 7 (%29,17) hastada gözlendirken, SFIB grubunda 13 (%54,17) hastada gözlenmiştir. Ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Gruplar arasında fizyoterapi yapabilme açısından fark bulunamamıştır. Hiçbir hastada opioid kullanımına bağlı bir yan etki gözlenmemiştir. Aynı şekilde hiçbir hastada bloklara bağlı bir komplikasyon gözlenmemiştir. Sonuç olarak, SFIB ve PENG ile LFCN bloklarının her ikisinin de opioid tüketimini ve yan etkileri arttırmadan yeterli ağrı kontrolünü sağladığı, her iki metodun da total kalça artroplastisi sonrası ağrı kontrolünü sağlamak açısıyla güvenle kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Total hip arthroplasty is a surgical procedure whose frequency increases day by day and causes severe pain in the postoperative period. The anterior part of the hip capsule, which is responsible for the majority of pain, is innervated by branches of the femoral and obturator nerves, and SFIB is frequently used for targeting these nerves for analgesia in patients undergoing hip surgery. However, SFIB may negatively affect the physiotherapy process by causing quadriceps weakness due to motor involvement of the femoral nerve. PENG block is a block that selectively targets the branches of the femoral, obturator and accessory obturator nerves that innervate the hip capsule. Therefore, it is not expected to cause motor weakness and is successful in postoperative pain management in total hip arthroplasty patients. Since analgesia of the skin cannot be achieved with this block, it is insufficient by itself and must be combined with the LCFN block to provide analgesia for the surgical incision. Our aim in this study is; to compare the analgesic efficacy of SFIB and PENG with LCFN block, and study their effects on opioid consumption, motor strength and physiotherapy in the postoperative period in patients who underwent primary total hip arthroplasty under general anesthesia. Following the approval of the ethics committee, 48 patients who were diagnosed with coxarthrosis and were to undergo total hip arthroplasty under general anesthesia were included in the study after consenting to participate in the study. SFIB or PENG with LFCN blocks were applied to the patients to provide postoperative analgesia, and the patients were followed in the postoperative period. In the postoperative period, patients' resting and movement VAS scores and morphine consumption at 3, 12, 24 and 48 hours; quadriceps motor strength at 6 and 24 hours, ability to do physiotherapy on days 1 and 2, and the presence of block and opioid-related complications were recorded. In our study, the demographic characteristics of the patients in both groups were similar. No significant difference in VAS scores and opioid consumption was found between the groups. Quadriceps weakness was observed in 7 (29.17%) patients in the PENG group at the 6th hour, while it was observed in 13 (54.17%) patients in the SFIB group. However, no statistically significant difference was found. No difference was found between the groups in terms of ability to perform physiotherapy. No side effects related to opioid use were observed in any patient. Likewise, no complications related to the blocks were observed in any patient. In conclusion, it was observed that both SFIB and PENG with LFCN blocks provide adequate pain control without increasing opioid consumption and side effects, and both methods can be used safely to provide pain control after total hip arthroplasty.