Sporcularda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin psikolojik dayanıklılık ile ilişkisi
The relationship between the symptoms of attention deficit hyperactivity disorder and resilience in athletes
- Tez No: 608620
- Danışmanlar: UZMAN NESRİN BUKET TOMRUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; sporcularda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, depresyon, anksiyete ve dürtüsellik belirtilerinin, sporcuların psikolojik dayanıklılıklarını ne ölçüde yordadığının araştırılmasıdır. GEREÇ ve YÖNTEM: Spor federasyonlarına bağlı, 184 lisanslı sporcu çalışmamıza dahil edilmiştir. Sporculara sosyodemografik ve klinik veri formu, Erişkin DEHB kendi bildirim ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır. DEHB, anksiyete, depresyon, dürtüsellik, psikolojik dayanıklılık düzeylerinin birbirleriyle ilişkisini değerlendirmek açısından korelasyon analizi uygulanmıştır. DEHB, anksiyete, depresyon, dürtüsellik belirtilerinin bir arada, sporcuların psikolojik dayanıklılıklarını yordayıcılığı açısından basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate whether the symptoms of attention deficit hyperactivity disorder, depression, anxiety and impulsivity predict athletes' resilience. MATERIAL and METHODS: 184 licensed athletes from sports federations were included in our study. Sociodemographic and clinical data form, Adult ADHD self-report scale, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Barratt Impulsivity Scale, Resilience Scale for Adults were administered to athletes. Correlation analysis was performed to evaluate the relationship between ADHD, anxiety, depression, impulsivity and resilience levels. Simple linear regression analysis was used to determine whether ADHD, anxiety, depression and impulsivity symptoms predicted the resilience of the athletes.