İlk tanı akut miyokard infarktüsü ile başvurup primer perkütan koroner girişim yapılan hastalarda işlem öncesi tımı akım derecesi ile CHA2DS2-vasc skoru arasındaki ilişki ve bu ilişkinin hastane içi mortaliteye etkisi
Association of the CHA2DS2VASC score with initial timi flow in patients with a first diagnosis of myocardial infarction who underwent a primary percutaneous coronary intervention and the effect of this relationship on in-hospital mortality
  1. Tez No: 608621
  2. Yazar: FUNDA ÖZLEM KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: İskemik kalp hastalığı dünyadaki ölümlerin en sık sebebidir. CHA2DS2-VASc skoru nonvalvüler atriyal fibrilasyon (AF) hastalarında inme ile tromboemboli riskini belirlemede kullanılan aynı zamanda koroner arter hastalığı risk faktörlerini içeren pratik bir skorlama sistemidir. CHA2DS2-VASc skorunun kardiyovasküler olaylarla ilişkisi birçok çalışmada incelenmiştir. Ancak literatürde primer PKG öncesi infarktla ilişkili arterdeki TIMI akımı ile CHA2DS2-VASc skoru arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple ilk tanı akut miyokard infarktüsü kliniği ile başvuran hastalarda primer PKG öncesi infarktla ilişkili arterdeki (İİA) TIMI akım derecesi ile CHA2DS2-VASc skoru arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin hastane içi klinik sonlanımlara etkisini araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak tasarlanmıştır. İlk tanı akut miyokard infarktüsü kliniği ile başvuran ve KAG yapılan çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan ardışık 750 hasta alındı. İlk AMİ tanısıyla KAG yapılmış hastaların hem primer PKG öncesi TIMI akım dereceleri hem de primer PKG sonrası TIMI akım dereceleri belirlenerek kaydedildi. Hastalar işlem öncesi İİA'daki TIMI akım sınflamasına göre TIMI 0-1 ve TIMI 2-3 olarak iki gruba ayrıldı ve gruplar CHA2DS2VASc skoru açısından karşılaştırıldı. Ayrıca başlangıç TIMI akım derecesi ve CHA2DS2VASC skoru işlem sonrası TIMI akım derecesi ile karşılaştırıldı ve bu parametrelerin hastane içi klinik sonlanımlarla ilişkisi araştırıldı. Hastane içi klinik sonlanımlar; kardiyovasküler ölüm, akut stent trombozu, serebrovasküler olay, semptomatik kalp yetersizliği olarak belirlendi.Bulgular: Hastaların %56,7 (n=425)'si TIMI 0-1; %43,3 (n=325)'ü TIMI 2-3 akıma sahipti.
Özet (Çeviri)
Aim: Ischemic heart disease is the most common cause of death in the world. The CHA2DS2-VASc score is a practical scoring system used to determine the risk of stroke and thromboembolism in nonvalvular atrial fibrillation (AF) patients, that score also contains risk factors for coronary artery disease. The association of CHA2DS2-VASc score with cardiovascular events has been investigated in many studies. However, there are no studies investigating the relationship between CHA2DS2-VASc score and TIMI flow in the infarct-related artery prior to primary PCI. Therefore, we aimed to investigate the relationship between initial TIMI flow in the infarct-related artery and the CHA2DS2-VASc score and its effect on in-hospital clinical outcomes in patients presenting with the initial diagnosis of acute myocardial infarction. Materials and Methods: Our study was designed retrospectively. 750 consecutive patients who met the inclusion criteria were included in the study. Both the TIMI flow grades before primary PCI and the TIMI flow grades after primary PCI were determined and recorded in patients who underwent CAG with the first diagnosis of acute myocardial infarction. Patients were divided into two groups as TIMI 0-1 and TIMI 2-3 according to TIMI flow classification in the artery associated with infarct before the procedure and these groups were compared with CHA2DS2VASc score. In addition, the initial TIMI flow rate and CHA2DS2 VASC score were compared with the post-procedure TIMI flow rate. Also, the effect of these parameters on in-hospital clinical outcomes was investigated. In-hospital clinical outcomes; cardiovascular death, acute stent thrombosis, cerebrovascular event, symptomatic heart failure. Results: 56.7% (n = 425) of the patients were TIMI 0-1; 43.3% (n = 325) had TIMI 2-3 flow.