Obstrüktif uyku apnesinde mikroalbüminüri ve pozitif havayolu tedavisinin mikroalbüminüri üzerine etkisi
Microalbuminury and effect of positive airline treatment on microalbuminury in obstructive sleep apnea
  1. Tez No: 608627
  2. Yazar: MELEK CİHANBEYLERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BAĞNU YÜCEEGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ: Obstrüktif uyku apnesi (OUA), uyku ilişkili solunum bozukluğudur ve nefes için çaba harcanmasına rağmen hava akımının azalması (hipopne) veya durması (apne) ile karakterizedir. Obstrüktif uyku apnesi, üst hava yolunun kapanması nedeniyle ortaya çıkar. Bu kapanma ventilasyonu bozarak aralıklı hipoksi ve hiperkapni ile sonuçlanabilir [1]. Hipoksi ile mikrovasküler komplikasyonlar arasındaki ilişki bilinmektedir. Hipoksi ve reoksijenasyon işlemlerinden kaynaklanan artmış inflamatuar faktörler ve bozulmuş endotel fonksiyonu bu potansiyel ilişkiye neden olabilir [2]. Endovasküler disfonksiyonun bir göstergesi olan mikroalbüminüri (MAÜ), genel popülasyonda kardiyovasküler olayların ve tüm nedenlere bağlı ölümlerin bir göstergesidir [3]. Ayrıca, MAÜ'nün continuous positive airway pressure (CPAP) tedavisinden sonraki gün azaldığı ve bu etkinin 3 ay sonra aynı kaldığı bildirildi [4, 5]. Bu araştırmada, mikrovasküler hasarın incelenmesinin, uyku apnesinin metabolik komplikasyonlarını belirlemekde faydalı olabileceği düşünüldü. Bu çalışmada intermittan hipoksiyle seyreden uyku apnesiyle mikrovasküler hasarın göstergesi olan MAÜ arasındaki ilişki ve bu ilişki anlamlı saptanırsa, CPAP tedavisi sonrasında MAÜ değişimini değerlendirmek amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmada Haziran 2019- Eylül 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Göğüs Hastalıkları ve Uyku Bozuklukları Merkezi'ne müracaat eden OUA şüphesi olan ve hipertansiyon (HT), nefropati, diyabetes mellitus (DM), koroner arter hastalığı (KAH), şiddetli tiroid fonksiyon bozukluğu olmayan polisomnografi (PSG) ile apne-hipopne indeksi (AHİ) 5'in üzerinde izlenip OUA tanısı alan 80 hasta ve OUA şüphesiyle yapılan PSG'de AHİ 5'in altında olup OUA tanısı almayan, HT,DM, KAH, şiddetli tiroid fonksiyon bozukluğu olmayan 23 kontrol grubu hastanın spot idrarında albümin/kreatin oranı (AKO), MAÜ düzeyi kesitsel olarak incelendi. BULGULAR: Çalışmaya yaşları 15-69 arasında değişen 76 (%74,2) erkek, 27 (%25,7) kadın olmak üzere toplam 103 (%100) hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Obstructive sleep apnea (OSA) is a sleep-related respiratory disorder and is characterized by decreased airflow (hypopnea) or stopping (apnea) despite effort for breathing. Obstructive sleep apnea is caused by the closure of the upper airway. This closure may interrupt ventilation and result in intermittant hypoxia and hypercapnia [1]. The relationship between hypoxia and microvascular complications is known. Increased inflammatory factors and impaired endothelial function resulting from hypoxia and reoxygenation procedures may cause this potential relationship [2]. Microalbuminuria (MAU), an indicator of endovascular dysfunction, is an indicator of cardiovascular events and all-cause mortality in the general population [3]. In addition, MAU was reported to decrease on the day after continuous positive airway pressure (CPAP) treatment, and this effect remained the same after 3 months [4, 5]. In this study, it was thought that examination of microvascular damage may be useful in determining metabolic complications of sleep apnea. The aim of this study was to evaluate the relationship between sleep apnea with intermittent hypoxemia and MAU, which is a marker of microvascular damage, and change of MAU after CPAP treatment. MATERIAL AND METHODS: Patients suspected for OSA without hypertension, nephropathy, coronary artery disease, severe thyroid dysfunction and applied to Dışkapı Yıldırım Beyazıt Educational and Research Hospital Respiratory and Sleep Medicine Clinic between June - September 2019 were admitted to the study. Urinary albümine/creatinine ratio and and microalbumine level were examined in 80 patients with AHI greater than 5 and 23 patients (control group) with AHI less than 5 cross-sectionally. RESULTS: A total of 103 (100%) patients 76 (74.2%) males and 27 (25.7%) females) aged between 15-69 years were included in the study.