5. metakarp boyun kırıklarında (boksör kırıkları) dinamik metakarp stabilizasyon ateli uygulamasıyla kısa kol alçı atel uygulamasının erken dönem radyolojik ve klinik sonuçlarının kıyaslanması
Comparison of early radiological and functional results of short ARM plaster splint and dynami̇c metacarp stabilization splint applications in 5. metacarp neck fractures (boxer fractures)
  1. Tez No: 608626
  2. Yazar: BERHAN YILDIRIMKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR YAVUZ UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve amaç: Metakarpal kırıklar tüm el kırıklarının yaklaşık üçte birini oluşturur. Bu kırıkların büyük çoğunluğu geleneksel cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız dinamik metakarp stabilizasyon ateli (DMSA) ile kırığın uygun anatomik dizilimini elde etmek ve sonrasında kaynama sağlanıncaya kadar geçen sürede uygun kemik anatomisinin devamını sağlamaktır. Ayrıca bu yöntemi kısa kol alçı atel (KKAA) uygulaması ile karşılaştırarak hastaların konforu, eklem hareket açıklıkları ve kavrama güçleri açısından üstün olup olmadığını değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 5. metakarp boyun kırığı olan hastalara randomize olacak şekilde kırık redüksiyonu sonrası KKAA ya da DMSA uygulanıp 3 ay süreyle takip edildi. Uygun kriterlere sahip toplam 119 hasta çalışmaya dahil edildi. Takiplerde kırığın radyolojik olarak dizilimi ve eklem hareketlerinin miktarına bakıldı. Jamar dinamometresi ile kavrama gücü değerlendirildi. EQ-5D-5L ve VAS skorlarına bakıldı. Bulgular: Çalışmada 103 hasta takiplerini tamamladı. 51 hasta KKAA ile 52 hasta DMSA ile tedavi edildi. KKAA grubunun ortalama yaşı 29,5 (SD ± 9,4; 16-53 yaş), DMSA grubunun ortalama yaşı 27,8 idi (SD ± 11,6; 16-63). DMSA grubunda 5 hastada bası yarası görülürken KKAA grubunda hiç bası yarası görülmedi (p=0,008). Kırık sonrası bakılan tüm zamanlardaki VAS skorlarında her iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Her iki grupta bakılan redüksiyon öncesi ortalama dorsal kortikal açılanması (DKA), redüksiyon sonrası DKA ve 3. ay DKA değerleri arasında anlamlı fark gözlenmedi. Hastaların kırık sonrası ölçülen ilk kısalıkları ve 3. ayda bakılan son kısalıkları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı. Her iki grubun kavrama güçleri yüzdesel olarak karşılaştırıldığında 1. ay, 2. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Metacarpal fractures constitute approximately one third of all hand fractures. The majority of these fractures are treated by conservative non-surgical methods. The aim of this study is to obtain the appropriate anatomical alignment of the fracture with dynamic metacarpal stabilization splint (DMSS) and to maintain the proper bone anatomy until the union is achieved. In addition, by comparing this method with short arm plaster splint (SAPS) application, it is aimed to evaluate whether patients are superior in terms of comfort, range of motion (ROM) and grip strength. Materials and Methods: In our study, SAPS or DMSS was applied to the patients with 5th metacarpal neck fracture randomly after fracture reduction and followed for 3 months. A total of 119 patients with appropriate criteria were included in the study. Radiological alignment of the fracture and amount of joint movements were evaluated during follow-up. Grip strength was evaluated with Jamar dynamometer. EQ-5D-5L and VAS scores were used for clinical evaluation. Results: 103 patients completed their follow-up. 51 patients were treated with SAPS and 52 patients were treated with DMSS. The mean age of the SAPS was 29.5 (SD ± 9.4; 16-53 years) and the mean age of the DMSS group was 27.8 (SD ± 11.6; 16-63). Pressure sores was seen in 5 patients in the DMSS group, while no pressure sore was seen in the SAPS (p = 0.008). There was no significant difference between the two groups in the VAS scores at all times. There was no significant difference between the mean dorsal cortical angulation (DCA) before the reduction, after the reduction and at the third month follow-ups. There was no statistically significant difference between the length of metacarps at first admittion before reduction, after reduction and at third month follow-ups.