Duraysız şevlerde yapılan stabilite çalışmalarıve maliyet analizi
Studi̇es on stabi̇li̇zi̇ng unstable slopesand cost analysi̇s
  1. Tez No: 608662
  2. Yazar: FATİH TAŞTEMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TIĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında şevlerin problemlerinden genel olarak bahsedildi ve bu problemleri kontrol altına alabilme yöntemleri anlatıldı. Örnek olarak seçilen Antalya-Kemer karayoluna ait bir yarma şevi hattı alındı ve duraysızlık problemi yaşayan şevlerin deterministik çözümleme yöntemleri hakkında bilgi verildi. Veriler ışığında şevlerin duraylılıklarını yitirme nedenleri incelendi. Sonra problemi oluşturan kaya kütlelerinin hareketini sınırlamak ve yol platformunu güvenlik altına almak için parametreler hesaplandı. Hesaplamalar sonucu şevlerin stabilitesi sağlandı ve birbirinden farklı şev parametreleri karşılaştırmalı olarak ortaya konuldu. Ortaya konulan alternatifler arasında maliyet analizi yapılarak en ekonomik tahkimat sistemine karar verilmesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
In this study of thesis problems of slopes were mentioned generallay and methods for solving these problems were explained. For application of these methods, cut slope line on Antalya-Kemer road was used as an example and giving information about deterministic analysis methods of unstable slope. In the light of the data causes of stability loss were examined. After that to limit the movement of the rock bolts, to provide safety in the road platform parameters were calculated. As a result of the calculations slope stabilization was provide and different slopes parameters were examined compatetively. It was decided to apply most economical support system by making cost analysis between confessed alternatives.