Tarımsal desteklerin üretim miktarı üzerine etkileri: Balıkesir örneği
The effects of agricultural supports on production: The case of Balıkesir
  1. Tez No: 608661
  2. Yazar: REHA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tarımsal üretim potansiyeli oldukça yüksek olan Türkiye'de, tarımsal destekler her geçen gün daha önemli hale gelmiştir. Artan maliyetler sebebiyle üreticilerin reel gelirlerinin azalıyor olması, tarım sektöründen kaçışı hızlandırmış ve kırsaldan şehirlere göçü arttırmıştır. Son dönemde sıkça duyulan tarımsal desteklerle buna çare olmaya çalışılmıştır. Tarımsal politikalarda yer alan destek programlarının net etkilerinin anlaşılabilmesi için verilen destekler ve bunları etkileri üzerine değerlendirmelerin yer aldığı çalışmaların, ihtiyaç olduğu kanısına varılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'deki tarımsal desteklerin tarihçesi araştırılmış ve günümüzde uygulanan destek programlarının üretim üzerindeki etkileri hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Çalışmada uygulanan panel veri analizi ile 2009-2015 yılları arasında, Balıkesir İli'nde verilen tarımsal desteklerin, buğday üretimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, tarımsal destekler ve buğday üretim miktarı arasında, uzun ve kısa dönemde pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural support has become more important with each day due to high agricultural production potential in Turkey. Decreasing incomes of producers due to increasing costs accelerated the escape from the agricultural sector and increased migration from rural to urban areas. And the government has been tried to remedy this issue with agricultural supports recently. To understand the net effects of the support programs in agricultural policies, it is considered that there is a must for scientific studies that include the given supports and their evaluations on its effects. In this study, the history of agricultural subsidies in Turkey has been researched and implemented support programs of today's manufacturers have attempted to obtain information about the effects on income and wealth. The panel data analysis applied in this study to investigate the effects of agricultural support scheme on wheat production between the years 2009-2015 in Balıkesir Province. According to the foundings, there is a positive relationship between agricultural supports and wheat production in the long and short term.