Estimation of diffuse pollution loads of pesticides in Tersakan sub-basin of Yeşilırmak river
Yeşilırmak Tersakan alt-havzası'nda pestisit yayılı yüklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 608696
  2. Yazar: CEREN AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ, PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Yeşilırmak Nehri'nin su kalitesi oldukça kötü durumdaki kollarından biri olan Tersakan Çayı, hem sanayi tesislerinin deşarjlarının yüklerini hem de alt havzadaki tarım alanlarının yayılı kirlilik yüklerini bünyesinde bulundurmaktadır. Bu bağlamda AB Su Çerçeve Direktifi (SÇD) ile uyumlu olarak Tersakan Çayı'nda su kalite izleme programı uygulanmıştır. Su numunesi analiz sonuçları, tespit edilen 57 pestisitten 22'sinin konsantrasyonunun, Yerüstü Su Kalite Yönetmeliğinde yer alan çevresel kalite standartlarını (ÇKS) aştığını göstermiştir. Pestisitlerin bazıları endüstriler tarafından deşarj edilmektedir; ancak, yapılan kütle dengesi hesaplamaları, noktasal kirliliğin toplam kirliliğe olan katkısını ihmal edilebilir boyutta olduğunu göstermiştir. Bu nedenle Tersakan Çayı'ndaki pestisit kirliliği, tarım alanlarından kaynaklanan yayılı yüklere atfedilmiştir. Bu çalışma, Tersakan Çayı'nda ÇKS'yi en az bir defa aşan pestisitlerin, tarımsal alanlardan kaynaklanan yayılı kaynaklı yüklerini tahmin etmeyi amaçlamıştır. Yayılı kaynaklı yükler, basitçe, Çölleşme ile Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen GIS tabanlı bir model olan Dinamik Erozyon Modeli ve İzleme Sistemi ile tahmin edilen sediman yükünün, topraktaki pestisit konsantrasyonunun çarpımıyla belirlenmiştir. Topraktaki pestisit konsantrasyonu ise PESTRANS modeli ile önerilen ve rapor edilen pestisit uygulama miktarlarından toprakta artakalan konsantrasyonlar olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Cypermethrin, Alpha-cypermetrhin ve Dichlorvos gibi pestisitlerin önerilen ve raporlanan uygulama oranlarının, Tersakan Çayı'nda ÇKS değerlerinin aşılmasına neden olan yaygın kirlilik yüklerine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Çalışmada, ayrıca, ÇKS'lerin aşılmaması için gerekli maksimum pestisit uygulama miktarları da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tersakan Creek is one of the highly polluted tributaries of Yeşilırmak River because it receives pollution loads both from discharges of the industrial facilities and run-off water of the agricultural areas in the sub-basin. A monitoring program was implemented to determine the water quality status of the sub-basin in accordance with the EU Water Framework Directive (WFD). The results of the water sample analyses revealed that concentrations of 22 pesticides, out of the detected 57 pesticides, exceeded the pre-defined environmental quality standards (EQSs). Some of the pesticides are discharged by industries; however, mass balance calculations showed that their contribution to the pollution was relatively lower. This implied that main contribution to pesticide load to the Tersakan Creek was attributable to diffuse loads from agricultural lands. This study aimed to estimate the agricultural diffuse pollution loads for pesticides exceeding EQSs in the Tersakan Creek, which is simply calculated through multiplying the sediment yield (estimated by a GIS based model, Dynamic Erosion Model and Monitoring System developed by the General Directorate of Combating Desertification and Erosion) by pesticide soil concentration (estimated by a pesticide fate and transport model PESTRANS). Results from a drainage area of the Tersakan Creek showed that suggested and reported application rates of the pesticides such as Cypermethrin, Alpha-cypermetrhin and Dichlorvos contribute to diffuse pollution loads causing the exceedance of EQSs at the Tersakan Creek. Furthermore, additional calculations were also performed to estimate the required maximum pesticide application rate not to exceed EQSs.