60 yaş üstü bireylerin yaşam doyumu sağlık algısı ve boş zaman aktivite tercihlerinin incelenmesi
Investigation of life satisfaction, health perception and leisure activity preferences of individuals over 60 years of age
- Tez No: 608697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, 60 yaş üstü bireylerin katıldıkları boş zaman aktivite türleriyle yaşam doyumu ve sağlık algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini Mersin ilinde yaşayan 60 yaş ve üzeri bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya bu evrenden amaçsal örneklem metoduyla seçilen toplam 453 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması Dağlı ve Baysal (2016) tarafından yapılan Yaşam Doyumu Ölçeği ve Diamond ve diğerleri (2007) tarafından geliştirilen ve Türkçe geçerlik güvenirlik çalışması Kadıoğlu ve Yıldız (2011) tarafından yapılan Sağlık Algısı ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların boş zaman aktivite türlerine katılım sıklığını belirlemek için 6 farklı etkinlik türünü içeren boş zaman aktivite türü anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde dağılımın normalliği basıklık ve çarpıklık testi ile kontrol edilmiştir. Bu sonuca göre değişkenlerin kategori sayısına bağlı olarak, ölçekten alınan puanlar arasında farkın anlamlılığı için bağımsız gruplar t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) istatistik teknikleri uygulanmış, gruplar arası farkın kaynağını belirlemek için ise Post-Hoc test olarak LSD kullanılmıştır. Yaşam doyumu, sağlık algısı ve boş zaman aktivite türü ilgisi arasında istatistiksel olarak bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacı ile de Pearson Correlation analiz tekniği kullanılmış ve bütün analizler için hata payı 0,05 olarak alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda; arkadaş ziyaretleri, aile ile vakit geçirmek, ev ziyaretleri gibi ev merkezli sosyal etkinlikler dışında, bireylerin katıldıkları tüm boş zaman aktiviteleriyle sağlık algısı arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between leisure activity types and life satisfaction and health perception in individuals over sixty years old. The population of the study consists of individuals aged sixty and over living in Mersin. A total of 453 volunteers were selected from this population by means of purposive sampling method. Life Satisfaction Scale, developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and reliability & validity study by Dağlı and Baysal (2016) in Turkish, and in addition to this; Health Perception Scale, developed by Diamond et al. and reliability & validity study by Kadıoğlu and Yıldız (2011), was used in this research. In order to determine the frequency of participation of the participants in the leisure activity types, a leisure activity type questionnaire including six different activity types was used. In the analysis of the data, the normality of the distribution was checked by the kurtosis and skewness test. According to this result, independent groups t test and One Way Variance Analysis statistical techniques were used for the significance of the difference between the scores obtained from the scale depending on the number of categories of variables, and LSD was used as Post-Hoc test to determine the source of the difference between the groups. Pearson Correlation Analysis Technique was used to determine whether there was a statistically significant relationship between life satisfaction, health perception and leisure time interest and the error margin was taken as 0,05 for all analyzes. As a result of the analysis; except home-based social activities such as visiting friends, spending time with family, visiting home, there was a positive and moderate relationship between all leisure activities in which individuals participated and health perception.