Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine tarihine dair eseri metin-muhteva (1. cilt 184-275 numaralı varaklar)
Aşkî Mustafa Efendi's work on history of Medina text-content (Volume 1, leaflets 184-275)
  1. Tez No: 608695
  2. Yazar: NİSANUR ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞAMİL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada, Aşkî Mustafa Efendi'nin“Ta'tîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Ahbâri Beledi Hayri'l-Beriyye”adlı Medine tarihine dair üç ciltlik eserinin birinci cildinin 184-275 numaralı varaklarının transkripsiyonu yapılmış ve söz konusu bölüm içerik bakımından tahlil edilmiştir. Giriş hariç çalışma, toplam iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın önemi, amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde müellifin ve mütercimin hayatları ve eserleri ile mütercimin imlâ hususiyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Medine Tarihi'nin transkripsiyon yapılan kısmında yer alan her bir sayfanın içeriği kısaca özetlenmiştir. Ayrıca eserde bulunan âyetler, şahıs, yer ve kitap isimleri ile gazveler tespit edilerek dökümü yapılmıştır. Son olarak ikinci bölümde önce metinde izlenen yöntem hakkında bilgi verilmiş, ardından Aşkî Mustafa Efendi'nin Medine Tarihi'nin transkripsiyonu yapılan 184-275 numaralı varaklarına yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, leaflets184-275 of the first volume the three volumes, which belongs to Aşkî Mustafa Efendi's work“Ta'tîru Ercâi'd-Devleti'l-Mecîdiyye bi-Tîbi Ahbâri Beledi Hayri'l-Beriyye”about Medina history, were transcribed. The subject section was analyzed in terms of the content. The study consists of two chapters, excluding the entrance. In the introduction part, information about the importance, purpose, and scope of the study is given. In the first chapter, information is given about the lives and works of the author and the translator, and the spelling characteristics of the translator. The contents of each page in the transcribed part of Medina History are briefly summarized. In addition, the verses in the work, person, place, book names and wars were identified and recorded. Finally, in the second part, firstly information about the method followed in the text is given, followed by the transcripts of leaflets 184-275 on the History of Medina by Aşkî Mustafa Efendi. In the conclusion part, a general evaluation was made.