Ayşe Kilimci'nin öykülerinde kadın ve çocuk sorunları
Woman and child problems in Ayşe Kilimci's stories
- Tez No: 608699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz öykü yazarlarından biri olan Ayşe Kilimci (d.1954), yazın hayatına öyküyle başlamıştır. Yedi öykü kitabı yayımlayan yazar, bu türün dışında çocuk kitapları, araştırma-inceleme türünde de eserler vermiştir. Ayşe Kilimci'nin öykülerinde kadın ve çocuklar, diğer şahıslara göre ön plandadır. Yazar, bu şahısların toplumdaki konumlarını onların yaşamlarından kesitler sunarak aktarır. Bu aktarımlarını yoğun bir gözlem gücüyle birleştiren Kilimci, ele aldığı durumlara eleştirel bir tutumla yaklaşır. Ayşe Kilimci'nin Öykülerinde Kadın ve Çocuk Sorunları adlı bu çalışmada, Yapma Çiçek Ustaları (1976), Sevgi Yetimi Çocuklar (1987), Gül Bekçisi/Eylül Arifesi Mektuplar (1989), Mucize Var mıdır Memet Abla? (2002), Sevdadır Her İşin Başı (2005), Yeni Moda Aşklar Destanı (1997) / (2006) ve Şu Ölüm Dedikleri (2006) adlı öykü kitaplarında yer alan kadın ve çocuk sorunları tespit edilip incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ayşe Kilimci (d.1954), one of the contemporary story writers, started her literary life with a story She has published seven short story books, as well as research and analysis, as well as children's boks. In the stories of Ayşe Kilimci, women and children are at the forefront of others. The author presents the positions of these individuals in society by presenting sections from their lives. Combining these transfers with intense observation, Kilimci approaches the situations in a critical manner. In this study titled Women and Children's Problems in the Stories of Ayşe Kilimci, Yapma Çiçek Ustaları (1976), Sevgi Yetimi Çocuklar (1987), Gül Bekçisi / Eylül Arifesi Mektuplar (1989), Mucize Var Mıdır Memet Abla? (2002), Sevdadır Her İşi Başı (2005) Yeni Moda Aşklar Destanı (1997) / (2006) and Şu Ölüm Dedikleri (2006) are included in the story books, women's and children's problems are identified and examined.