Türk ceza hukukunda uzlaştırma ve uzlaştırmacının önemi
The importance of the reconciliation and the reconciler in Turkish criminal law
- Tez No: 608698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya genelindeki hızlı gelişmeler, zamanla yarış ve bireysel çıkarların ön plana çıkmış olmaları nedeniyle mağdur hakları ve mağdurun ceza yargılaması sırasında korunması ihtiyacı bütün olarak dünya ülkelerini alternatif çözüm yöntemlerinden biri olan uzlaştırma kurumunu oluşturma ve geliştirme ihtiyacıyla karşı karşıya bırakmıştır. Birleşmiş milletler ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 20. yüzyılın sonlarından itibaren uzlaştırma kurumunun uygulanmasını tavsiye etmiş ve bu kavramla bağlantılı temel esasları belirlemiştir. Ülkemizde de dünyadaki bu gelişmeler doğrultusunda 5237 sayılı Türk Ceza Kanununu ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi kanunu 01/06/2005 tarihinde yürürlüğe konularak uygulamaya başlanmıştır. Zaman içerisinde aksaklıklar, değişikliklerle giderilmiş, aynı zamanda uzlaşma kapsamına dahil olan suçların sayısı arttırılmıştır. Ülkemizdeki ceza yargılamasına özgü sorunlar bütün olarak değerlendirildiğinde; Uzlaştırma Kurumunun uygulama başarısının son derece önem arz ettiği anlaşılmaktadır. Uzlaştırma Kurumunun Türk Ceza Hukukunda Uzlaşma Kurumu adlı Tez çalışmamızda uzlaştırma kurumuna ilişkin genel bilgiler, uzlaştırma kavramı ve hukuki niteliği irdelenmiş olup, Uzlaştırmanın Esasları, Uzlaştırmaya ilişkin genel hükümler ele alınmış, Uzlaştırmanın şartları değerlendirilmiştir. Uzlaştırmacının nitelikleri- Eğitimi ve Uyması gereken Etik Kurallar ele alınmış ve çözüm odaklı önerilerde bulunulmuştur. Hukuk sistemimizde gittikçe uygulama alanı bulan Uzlaştırma kurumu, orijinal yapısına uygun uygulanmamasından dolayı faydasının toplum tarafından yeterince fark edilememesine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of the rapid developments throughout the world, race and individual interests have come to the forefront, the rights of the victim and the need to protect the victim during the criminal proceedings have left the world countries as a whole and the need to establish and develop the mediation institution, which is one of the alternative solution methods. The United Nations and the Committee of Ministers of the Council of Europe have recommended the implementation of the mediation institution from the end of the 20th century and set out the basic principles associated with this concept. In line with these developments in our country, the Turkish Penal Code no. 5237 and the Code of Criminal Procedure no. Over time, the problems have been remedied and the number of crimes included in the scope of reconciliation has been increased. When the problems specific to the criminal proceedings in our country are evaluated as a whole; It is understood that the implementation success of the Conciliation Authority is of utmost importance. In the thesis study of the Mediation Institution in Turkish Criminal Law, the general information about the mediation institution, the concept of mediation and its legal quality are examined, the principles of mediation, the general provisions of mediation are discussed and the conditions of mediation are evaluated. Mediator qualifications - Training and Ethical Rules to be followed were discussed and solution oriented suggestions were made. Reconciliation institution, which is increasingly applied in our legal system, has been pointed out that the benefit cannot be realized sufficiently by the society due to the fact that it is not implemented in accordance with its original structure.