Sığır ve tavuk etlerinin depolama stabiliteleri üzerine beyaz, siyah ve yeşil çay çeşitlerinin etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of white, black and green tea varieties on storage stability of beef and chicken meat
  1. Tez No: 608700
  2. Yazar: GÖRKEM KIRMIZIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, sığır ve tavuk etlerine, beyaz, siyah ve yeşil çayların toz formları ilave edilmiş ve çayların infüzyonları ile muamele edilmiştir. Buzdolabı koşullarında 7 günlük bir depolama süresi boyunca çayların, etlerde pH, renk, TBA, DPPH ve TMAB sayıları üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca çay infüzyonlarının toplam fenolik madde, toplam flavonoid madde ve antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir. Çalışmadan elde edilen verilere göre toplam fenolik madde içeriği (mg GAE/g ürün), toplam flavonoid madde içeriği (mg (+)-kateşin eşdeğeri/ g ürün) ve antioksidan aktiviteleri (%İnhibisyon) sırasıyla: beyaz çay için 142.255, 56.858 ve 82.332; siyah çay için 60.065, 30,901 ve 86.926; yeşil çay için 130.556, 68.710 ve 88.360 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, powder forms of white, black and green teas were added to beef and chicken meats and treated with infusions of teas. The effects of teas on pH, color, TBA, DPPH and TMAB numbers of meats were investigated during a storage period of 7 days under refrigerator conditions. In addition, total phenolic, flavonoid and antioxidant activities of tea infusions were determined. According to the data obtained from the study, total phenolic content (mg GAE / g product), total flavonoid substance content (mg (+) - catechin equivalent / g product) and antioxidant activities (% Inhibition) respectively: 142.255, 56.858 and 82.332 for white tea; 60,065, 30,901 and 86,926 for black tea; 130,556, 68,710 and 88,360 were found for green tea.