KOAH'lı hastalara günlük yaşam aktiviteleri modeli doğrultusunda nanda tanıları, NOC, NIC kullanılarak verilen hemşirelik bakımının değerlendirilmesi
Evaluation of nursing care given to COPD patients using nanda diagnoses, NOC and NIC according to daily life activities model
  1. Tez No: 608711
  2. Yazar: MEYREME AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. REVA BALCI AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Amaç: Bu araştırma, KOAH'lı hastalara GYA Modeli doğrultusunda NNN bağlantıları kullanılarak verilen hemşirelik bakımının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Ekim 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde yatarak tedavi gören 170 KOAH hastası oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise, bu evrenden araştırma kriterlerine uyan, araştırmayı kabul eden ve randomize olarak seçilen 40 girişim, 41 kontrol olmak üzere toplam 81 KOAH hastası oluşturdu. Girişim grubu hastalarına hastanede yattıkları sürece hemşirelik bakımı GYA Modeli doğrultusunda NNN bağlantıları kullanılarak verildi. Kontrol grubuna rutin hemşirelik bakımı dışında herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, mMRC, BBÖ'-A/B, her bir GYA ile ilgili bağımlılık bağımsızlık dizgesi, GYA Veri Toplama Formu, GYA'ni Etkileyen Faktörler Formu ve NOC ölçekleri kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik, ki kare, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, Mann-whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study was to evaluate the nursing care given to COPD patients according to DLA model by using NNN connections. Materials and Methods: This research was conducted as a randomized controlled study. The universe of the research comprised of 170 COPD patients treated in Atatürk University Health Research and Training Center Pulmonary Diseases Clinic between October 2018- May 2019. Sample of the research included a total of 81 KOAH patients, 40 being in intervention and 41 in control group, selected randomly from the universe among patients who met the research criteria and accepted to participate in the research. Intervention group received nursing care by using NNN connections according to the DLA model as long as they were in the hospital. Control group did not receive any additional interventions other than routine nursing care. Introductory Information Form, mMRC, ICS'-A/B, dependency independency system for each DLA, DLA Data Collection Form, DLA Effecting Factors Form and NOC Scale were used to collect data. Arithmetic mean, standard deviation, percentage, Chi-Square, t-test in independent groups, t-test in dependent groups, Mann-whitney U test and Wilcoxon test were used for data analysis.