Alcea dissecta ve Ruscus aculeatus L. bitkilerinin sıçanlarda sisplatin kaynaklı nefrotoksisite modelinde koruyucu etkileri.
Protective Effects of Alcea dissecta and Ruscus aculeatus L. Plant Extracts in Cisplatin-Induced Nephrotoxicity Model in Rats.
- Tez No: 608722
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZSAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Alcea dissecta etanol/su (1:1; v:v) ekstresi (ADEE), Ruscus aculeatus L. etanol/su (1:1; v:v) ekstresi (RALEE) ve bu iki bitki ekstrelerinden elde edilmiş (1:1; w:w) karşımın (ADEE + RALEE); sıçanlarda sisplatin kaynaklı nefrotoksisite modelinde koruyucu potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sisplatin kaynaklı nefrotoksisite modeli Sprague Dawley türü dişi sıçanlarla oluşturulmuştur. Sıçanlar rastgele 5 gruba [n=6; kontrol (sham) grubu, toksik (sisplatin) grup, ADEE tedavi grubu, RALEE tedavi grubu ve (ADEE+RALEE) tedavi grubu] ayrıldı. Nefrotoksisite oluşturmak için; 7 mg/kg sisplatin intraperitoneal yolla. tek doz olarak, tedavi için ise; 400 mg/kg bitki ekstreleri oral yolla 7 gün boyunca verildi. Serumda; kreatinin ve BUN düzeyleri, böbrek dokusunda; GSH, MDA, CAT, SOD, TNF-alfa, IL-Beta, IL-6, Blc-2 ve Kaspaz-9 düzeyleri ölçüldü. Ayrıca bitki ekstre ve karışımlarının antioksidan aktiviteleri DPPH, CUPRAC, FRAP yöntemleri ve fenolik madde miktarı FCR yöntemiyle belirlendi. Bitkilerin sitotoksik etkisi NIH-3T3 hücre hattında MTT yöntemiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Alcea dissecta ethanol/water (1:1; v:v) extract (ADEE), Ruscus aculeatus L. ethanol/water (1:1; v:v) extract (RALEE) and the mixture obtained from these two plant extracts (1:1; w:w) (ADEE+RALEE) was aimed to investigated the protective potential of against cisplatin-induced nephrotoxicity in rats. Materials and Methods: Cisplatin-induced nephrotoxicity model was created with Sprague Dawley female rats. Rats were randomly divided into 5 groups [n=6; control (sham) group, toxic (cisplatin) group, ADEE, RALEE and (ADEE+RALEE) treatment groups]. To create nephrotoxicity; 7 mg/kg cisplatin as a single dose intraperitoneally were given. For treatment; 400 mg/kg plant extracts at orally were given for 7 days. In serum; creatinine, BUN levels and in renal tissue; GSH, MDA, CAT, SOD, TNF-alfa, IL-Beta, IL-6, Blc-2 and Caspase-9 levels were measured. In addition, antioxidant activities of plant extracts and the mixture were determined by DPPH, CUPRAC, FRAP methods and phenolic content by FCR method. Cytotoxic effect of plants was investigated by MTT method in NIH-3T3 cell line.