Pamuklu kumaşlarda merserizasyon işleminin optimizasyonu
  1. Tez No: 10234
  2. Yazar: Ş. ÖZLENEN ALCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABBAS YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
5. ÖZET Merserizasyon işlemi değişik sıcaklıklar ve işlem basamaklarında yapılabilmektedir. Deneme sonuçlarından da görül düğü gibi sıcaklık ve işlem yeri arasında belirli ilişkiler ve bunların yarattığı olumlu, olumsuz etkiler vardır. Bunları aşağıdaki şekilde şematize etmek mümkündür. Ok işaretleri merserizasyonun yapıldığı yeri göstermektedir :.MERSERİZASYON. 15* #y ft>*[P«ftme[ tfj*Wflf R«»faıqJ ıs*25'fo'iom Renk Verimi OOlt OOOO OOOO Parlaklık #000 O00O OOOO Hidrofilite OOOO O0OO OOOO Beyazlık OOOO OOOO OOOO Boyut Stab. O OOO OOOO OOOO Mıkavemet ||f# OOOO OOOO 0 En iyi f> Orta q En kötü Renk verimi değerlendirmeler indeki en iyi ve orta değerler birbirlerine yakın olmakla birlikte, en düşük olarak belirtilenler onlardan oldukça düşük olan değerlerdir. Hangi işlem kombinasyonunda olursa olsun haşıl sökme yapmak elde edilen merserizasyon efektini iyileştirmektedir. Haşıl sökme yapılan denemelerde, daha iyi renk verimi, par laklık; hidrofilite beyazlık, boyut stabilizasyonu ve mukavemet değerleri elde edilmiştir. - 15°C de merserizasyon yapılacak olduğunda Haşıl sökme Pişirme Msrserizasyon Ağartma Reaktif Baskı - 25°C' de merserizasyon yapılacak olduğunda Haşıl sökme Merserizasyon Pişirme Ağartma Reaktif Baskı - 61 -- 40 veya 60°C de merserizasyon yapılacak olduğunda w Haşıl sökme Msrserizasyon Pişirme Ağartma Reaktif Baskı şeklinde bir işlem sırası izlenirse oldukça iyi merserizasyon efektleri elde etmek mümkün olmuştur. Ancak, uygulanan değişik kombinasyonlar ve farklı merserizasyon işlemlerinin sonucunda kesin yargılara varmak yerine, ana amacın belirlenmesi daha yararlı olacaktır. - Merserizasyonu yapmakla birinci derecede renk verimini yükseltmek amaçlanıyorsa : Haşıl Sökme Pişirme 25°C Merserizasyon Ağartma Reaktif Baskı veya 60°C Marserizasyon Pişirme Ağartma Reaktif Baskı -Boyut stabilizasyonunu arttırmak amaçlanıyorsa : Pişirme Ağartma 25°C Merserizasyon Reaktif Baskı - Parlaklığı yükseltmek amaçlanıyorsa : Haşıl Sökme 15° veya 25°C Pişirme Ağartma Reaktif Baskı Merserizasyon -Mukavemeti arttırmak amaçlanıyorsa : Haşıl Sökme 15°CMarserizasyon Pişirme Ağartma Reaktif Baskı veya Haşıl Sökme Pişirme 15°C Marserizasyon Ağartma Reaktif Baskı şeklindeki işlem akımlarını izlemek yararlı olacaktır. Bu arada merserizasyonun değişik yerlerde yapılmasının getirdiği avantaj ve dezavantajlara değinmekte de yarar vardır. - 62 -Merserizasyon Haşıl Sökme + Eh az çekme + Kırışıksız mal akımı - Çözgü sertleşmesi - Çözelti kirlenmesi -Malın ıslanması kötü iyi bir merserize ıs latıcısı kullanmak gerekir v Pişirme Ağartma + En az çekme + Daha az çözelti kirlenmesi + Kalevinin tama men uzaklaştırılması gerekmez + Çözelti kirlenmez - Mamul hemen büyük bir çekme göste rir - Kalevinin kontrollu olarak uzaklaştırılması gerekir + Bezin ıslanması iyi. + Çözelti kirlenmez + Baskıda en iyi boyut stabilizasyonu - Mamul, hemen büyük bir çekme gösterir - Beyazlık ve hidrofilite düşer. + Islatıcı gerekmez. Olumlu ve olumsuz yönler göz önüne alındığında merserizasyonu haşıl sökmeden sonra pişirmeden önce yapmanın daha yararlı olduğu görülebilir. Kumaş açık ende olduğun dan yaş halde veya kurutularak merserizasyona sokula bilir. Pişirmeden sonra merserizasyon yapılırsa özellikle halat halinde çalışılan işletmelerde halat açma işlemine gerek vardır. Diğer önemli dezavantaj ise mamul üzerin deki bazın iyi bir şekilde uzaklaştırılması ve sonra ağartmaya alınması gereklidir. Bu ise daha fazla yıkama suyu kullanılmasını gerektirmektedir. Merserizasyon çözeltisini tekrar pişirmede kullanan işletmeler için çözeltinin az kirlenmesi önem kazanmak tadır. Bu nedenle en azından bir haşıl sökme işleminden sonra merserizasyon yapmakta yarar vardır. işletmelerde sıcaklık da önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu gün genellikle işletmelerde soğutma sistemleri kullanılmamaktadır. Bu durumda merserizasyon reaksiyonu sud kostiğin pamuğa etkisi sonucu açığa çıkan sıcaklık ile (35-40°C) yürümektedir. Ancak bu sıcaklık mevsim koşullarına göre değişiklik gösterdiği gibi kendi haline bırakıldığında merserizasyon süresince de sürekli iniş çıkışlar gösterir. Sıcaklığın sabit - 63 -tutulması gereklidir. Denemelerde de 40°C deki merserizasyon sonuçlarının genellikle en kötü olması bunu doğru lamaktadır. 60°C de merserizasyon ise sadece ham merserizasyonda renk verimi açısından avantaj sağlamış, diğer değerlendirmelerde 25°C nin sonuçlarına yakın değerler vermiştir. Ayrıca teknik olarak sıcakta çalışmanın şu güçlükleri vardır : - Çözeltinin ısıtılması için bir sistem gereklidir. - Isıtılan çözeltinin sürekli buharlaşması söz konusu olduğundan iyi bir havalandırma sistemi gereklidir. - Pamuk lifleriyle sud kostiğin reaksiyonu ısı açığa çıkaran bir reaksiyondur. 60°C'deki çözeltinin bu durumda sürekli ısınması söz konusu olduğundan çözeltiyi bu sıcaklıkta tutmak sorun yaratır. Deneme sonuçlarının çeşitli açılardan kıyaslanması sonucunda ve sud kostik sıcaklığının lif davranışını belirlemesi konusundaki bilgilerin ışığı altında şu anlaşılmaktadır : Pamuk liflerinin ne sadece fazla oranda şişmeleri ne de az ama homojen olacak şekilde şişmeleri yeterli olmak tadır. 25°C civarında ise şişme oranı ve homojenliğin iyi bir ;denge içinde oldukları anlaşılmıştır. - 64 -
Özet (Çeviri)
6. StMUARY This investigation has been based on practical production of a textile factory. It has been searched how the place and the temperature of the mercerization affect the mercerization results. The mercerization process was applied to two types of fabrics at different temperatures and combinations. Experimental results were compared with each other in dye yield, breaking strength, lustre, hidrophi 1 ity, whiteness, dimensional stability and mercerization degree. It was concluded that it is not possible to present only one method as the best. Because each method has advantages and disadvantages. For this reason, firstly it is necessary to determine the processing conditions according to the main purpose. To increase dye yield, ng - 25°CMerserization - Blea Printing Singeing - Desizing - Scouring - 25°CMerserization - Bleaching- or Singeing - 60°CMerserization - Scouring - Bleaching - Printing - To increase dimensional stability, Singeing - Scouring - Bleaching - 25°C Merserization - Printing - To increase lustre, Singeing - Desizing - 15° or 25°G - Scouring - Bleaching - Printing Mercerization - To increase breaking strength, Singeing - Desizing - 15°C Mercerization - Scouring - Bleaching - Printing or - 65 -Singeing - Desizing - Scouring - 15°C Mercerization - Bleaching - Printing Hot mercer izat ion especially has advantage in dye yield, but it has some technical difficulties like heating the liquor, maintaining the temperature and the evaporation of the caustic soda. It doesn't matter in what way the mercer izat ion is done, it results in the increasing of the dye yield of the cotton material, and also a rise in the lustre, the breaking strength and the dimensional stability occurs. However, the place and the temperature of the merceriza- tion are the effective factors of these increasing degrees. - 66 -