Dilek yarımadası bentik florası üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 12198
  2. Yazar: GÜLNUR UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRAN CİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
II ÖZET Bu çalışmada Dilek Yarımadası Milli Parkı Bentik florası incelenmiştir. Türlerin Morfolojik ve Anatomik yapıları, yaşama alanları, istasyonlara göre dağılımları ve Dünya üzerindeki yayılışları ayrıntılı olarak sunulmuştur. Tür tayinlerinde Sitolojik(Plast yapıları, Çekirdek sa yısı, Pirenoid özellikleri, Pigment maddeleri), Morfolojik (Tallus yapısı, dallanma şekli, hava keselerinin bulunuşu, dal uçlarının kıvrık olup olmadığı), Anatomik (Perisentral hücre sayıları, Korteks hücrelerinin pozisyonları, ütrikül uzunlukları, yüzey hücrelerinin korteks hücreleriyle olan bağlantıları), üreme organlarının yapısı, şekli, tallus yüze yindeki dağılımı gibi türlerin özelliklerine göre değişik kriterler göz önüne alınmıştır. Tapılan çalışma sonucunda REODOPHYTA (Kırmızı Yosunlar) dan 45, PHAEOPHYTA (Esmer Yosunlar) 'dan 23, CHLOROPHYTA (Yeşil Yosunlardan 9, SPEHMATOPHYTA (Deniz Çiçekli Bitkileri) dan 4- tür olmak üzere toplam 82 tür ve varyete tespit edilmiştir. Belirlenen türler arasında çok geniş alanlara dağılan gerek bitkisel gerekse hayvansal organizmalar için barınak görevi gören Cystoseira ve Sargassum türleri ile Deniz Fane- rogamları'ndan Posidonîa oceanica. Zostera marina, C.ymodocea nodosa Biomasın temelini oluşturur. Bölgede ekonomik değere sahip Agarofit türlerden Gracilaria verrucosa. Hypnea musci- formis. Gelidium latif olium. Gigartina aciculariş, Alginofit türlerden Cystoseira ve Sargassum türlerinin bol miktarda dağılım gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, Benthic iflora of the National.park of Dilek ±*enirsula was investigated. Morphologic and Anatomic structures of species were given in accordance with their li ving areas, stational distributions and their World wide spread. Various criteria were considered according to the speci es characteristic for the determinations of species, such as: Cytologic (Plast structures, number of seeds, Pyrenoid propar- ties, pigment nucleous), Morphologic ( Tallus structur, apex types, existence of air bulbs, apex terminations being bende- dornot) Anatomic ( Pericentral cell numbers, cortex cells), Reproduction organs structur shapes and their distribution over tallus surface etc. At the end of the studies, 83 species and varities were determined of which were made up of 45 RHODOPHYTA (Red Algea) 23 irHAEOPHXTA (Brown Algea), 9 CHLOROrHYTA (Green Algea), 4 SPJSRMATOPHYTA (Marine Flover Plants). Cystoseira and the fc>arg;assum species with the posidonia oceaniça, Zostera marina, Cymodocea nodosa of the Sea wrasse which show great areal distributions and are home to the or ganizing of Fauna and Flora among the datermined species, make up the main biomass. Agarophyte species of Gracilaria verruco sa, Hypnea musciformis. Gelidium latif olium. Gi^artina acicu- laris, Alginophyte species of Cystoseira and Sargassum were found to show extensive distributions as having economical values in the region.