Hemşirelik öğrencilerinin mobil öğrenmeye yönelik tutum ve hazırbulunuşluk durumlarının incelenmesi
Investigation of attitude and readiness of nursing students towards mobile learning
  1. Tez No: 608735
  2. Yazar: TURGAY YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin mobil öğrenmeye yönelik tutum ve hazırbulunuşluk durumlarının incelenmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde 2018-2019 yılında öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. sınıf hemşirelik öğrencisi olmak üzere toplam 1136 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden 290 öğrenci oluşturmuş ve sınıf düzeyine göre tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla geliştirilen“Öğrenci Tanıtım Formu (Ek-I)”,“Mobil Öğrenme Hazırbulunuşluk Ölçeği”(MÖHÖ) ve“M-Öğrenme Tutum Ölçeği”(MÖTÖ) ölçüm aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden öğrencilerin bilgilendirilmiş onamları sözel olarak alınmıştır. Araştırmanın verilerini değerlendirmede IBM SPSS Statistics 25.0 Programı kullanılmıştır. Öğrencilerin tanıtıcı özellikleri incelendiğinde; yaş ortalamasının 21.35+1.41 yıl, %91.4'ü kız olduğu, genel akademik ortalamalarının 2.96+0.33 olduğu, %85.5'in akıllı telefona ve %6.2'sinin tablete sahip olduğu, günlük telefon kullanım saatlerinin 2.69+1.06 saat olduğu ve bir telefonu en çok eğlence amaçlı (%88.3) kullandığı belirlenmiştir. Öğrencilerin MÖTÖ toplam puan ortalamasının 76.48±9.28 olduğu belirlenmiştir. MÖTÖ alt boyut puanlarının ortalaması incelendiğinde“avantaj”alt boyutunda 26.34±3.81;“sınırlılık”alt boyutunda 16.06±2.94;“kullanışlılık”alt boyutunda 18,78±2,69; ve“özgürlük”alt boyutunda 15.30±2.34 olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin MÖHÖ toplam puan ortalamasının 79.64±16.62 olduğu belirlenmiştir. MÖHÖ alt boyut puanlarının ortalaması incelendiğinde“özyeterlilik”alt boyutunda 28.12±6.56;“iyimserlik”alt boyutunda 32.59±7.19 ve“kendi kendine öğrenme”alt boyutunda 18.92±4.68 olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, hemşirelik öğrencilerinin mobil öğrenmeye yönelik tutumlarının olumlu olduğu ve mobil öğrenmeye kısmen hazır oldukları belirlenmiştir. Mobil öğrenme sistemlerinin, teorik ve klinik hemşirelik eğitiminde kullanılmasının öğrencilerin öğrenme yöntemine katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler; Hemşirelik; Mobil öğrenme; Teknoloji
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to investigate the attitudes and readiness of nursing students towards mobile learning. The research population includes 1136 nursing students, 1st, 2nd, 3rd and 4th grade nursing students studying at Ege University Faculty of Nursing in 2018-2019. The sample of the study consisted of 290 students who accepted to participate in the study and stratified sampling method was used according to the grade level. Data were collected by using“Socio-demographic Information Form”,“Mobile Learning Readiness Scale”and“M-Learning Attitude Scale”. Data were analysed by using IBM SPSS Statistics 25.0 package program. It was determined that 91.4% of the students are female and the mean age of the students was 21.35±1.41. The average academic average of the students was 2.96±0.33, 85.5% had smartphones and 6.2% had tablets, and the daily phone usage hours were 2.69±1.06 hours, uses the phone for most entertainment purposes (n = 256, 88.3%). The mean total score was 76.48±9.28 for the Mobile Learning Attitude Scale, 26.34±3.81 for its subscale“Advantage”, 16.06±2.94 for its subscale Limitations, 18.78±2.69 for its subscale“Usefulness”, 15.30±2.34 for its subscale“Learning in Freedom”. The mean total score was 79.64±16.62 for the Mobile Learning Readiness Scale, 28.12±6.56 for its subscale“Self-Efficacy”, 32.59±7.19 for its subscale Optimism and 18.92±4.68 for its subscale“Self Directed Learning”. The results of the study, it was determined that nursing students had positive attitudes towards mobile learning and they were ready for mobile learning. It is thought that the use of mobile learning systems in theoretical and clinical nursing education will contribute to the learning method of the students. Keywords; Nursing; Mobile Learning; Technology