Doğrudan yabancı sermaye hareketlerinin Türk bankacılık sektörü performans göstergelerine etkisi: CAMAELS ve EKK yöntemleri ile analizi
The effect of foreign direct flows on Turkish banking sector performance indicators analysis with CAMELS and OLS methods
- Tez No: 608736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞARKGÜNEŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleşmenin etkisi, teknolojik ilerlemeler, daha fazla getiri elde etmek arzusu ve finansal serbestleşmeye yönelik düzenlemeler doğrudan sermaye hare-ketlerinin artışında etkili olmuştur. Bu gelişmelerden en çok etkilenen ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çeken sektör ise bankacılık sektörüdür. Çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır; ilk olarak Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye hareketlerinin bankaların finansal performansları üzerindeki etki-sini değerlendirmek amacı ile Türkiye'de faaliyet gösteren 11 mevduat bankasının 2008-2017 dönemi CAMELS analizleri karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarında yabancı sermayeli ve özellikle kamu sermayeli bankaların fi-nansal performanslarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ardından çalışmanın ikinci bölümünü oluşturan doğrudan yabancı sermaye hareketlerinin CAMELS üzerinde etkisinin olup olmadığını test etmek için EKK yöntemleri ile analiz ya-pılmıştır. Doğrudan yabancı sermaye hareketlerinin CAMELS üzerinde etkisi ol-duğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın en önemli katkısı bankaların finansal performanslarını gösteren CAMELS analizine, doğrudan yabancı sermaye hareket-lerinin etkisinin olup olmadığını gösteren çalışmanın literatüre yeni bir bakış açısı sağlamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The impact of globalization, technological advances, the desire to obtain more returns and the regulations for financial liberalization were directly influential in the increase of capital movements. The sector that is most affected by these develop-ments and attracts foreing direct investment is the banking sector. Our study consists of two parts; in the first movement of foreign direct in-vestment came to Turkey with the aim of assessing the impact on the financial per-formance of banks operating in Turkey 2008-2017 period, 11 deposit banks a com-parative analysis was made CAMELS. According to the results of the analysis it was determined that the financial performances of foreing and especially Public banks were higher. Then the analysis of the direct foreign capital movements, which cons-titute the second part of the study, has been carried out by means of OLS methods to test whether the effect of foreign capital movements on CAMELS. It was conclu-ded that foreign direct capital movements had an impact on CAMELS. The most important contribution of this study is that the CAMELS analysis which shows the financial performance of banks provides a new perspective to the literatüre, whether the study shows the effect of direct foreign capital movements.