Sistemik izotretinoin tedavisi alan akne vulgarisli olgularda ilacın oksidatif stres üzerindeki etkisinin araştırılması
The effect of isotretinoin on oxidative stress in severe acne vulgaris patients
  1. Tez No: 608766
  2. Yazar: AHU YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Akne vulgaris, pilosebase ünitenin sık karşılaşılan, kronik inflamatuvar bir hastalığıdır. Hastalığın farklı tipleri ve tedavi seçenekleri mevcuttur. İzotretinoin akne patogenezinde tüm mekanizmalar üzerine etkiyen ve uzun süreli remisyon sağlayabilen tek ilaçtır. Ancak teratojenite gibi yan etkiler izotretinoinin kullanımını sınırlar. Bu yan etkilerin oluşumunda oksidatif stres de dahil olmak üzere izotretinoinin farklı etki mekanizmaları suçlanmaktadır. Bu çalışmada, oksidatif stresin akne patogenezindeki rolünün ve izotretinoinin buna etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızın bu konuda bir ilk olduğunu düşünüyoruz. Bu çalışmada paraoksonaz, uyarılmış paraoksonaz, arilesteraz, total oksidan seviye ve total antioksidan kapasite olmak üzere oksidatif stres parametreleri araştırılmıştır. Sistemik izotretinoin tedavisi alan, 50 şiddetli akne hastası ve kontrol grubu olarak 50 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta grubundan tedavinin başlangıcında ve 45. gününde kan örnekleri alınarak, kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, izotretinoinin ardından hasta grubunda oksidatif stresin arttığını gösteren parametrelerin yükseldiği tespit edilmiştir. Fakat aslında, hem tedaviden önce hem de tedaviden sonra hasta grubunda oksidatif stresin daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Antiaterojenik ve antioksidan enzimler oldukları bilinen paraoksonaz ve arilesteraz da izotretinoinle artmaktadır. Trigliserid, kolesterol, LDL kolesterol seviyelerini yükseltip, HDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinen izotretinoinin; aterosklerozisle ilişkilendirilebilecek bu yan etkilere sahip olmasına rağmen, antiaterojenik özellikteki paraoksonaz ve arilesteraz seviyelerinde yaptığı artış dikkat çekicidir. Akne, izotretinoin ve oksidatif stres ilişkisinin ortaya konabilmesi için gelecekte daha geniş hasta gruplarını içeren çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a common, chronic inflammatory disease of the pilosebaceous units. There are different treatment options and types of acne. Isotretinoin is the only drug that induces long term remission and affects almost all factors involved in the pathogenesis of acne. But there are side effects of isotretinoin like teratogenicity which limit its use. Different types of mechanisms of action involving oxidative stress, are considered to be responsible for these side effects. This research aims to explore the role of oxidative stress in the pathogenesis of acne and the effects of isotretinoin on oxidative stress. To our knowledge, this is the first study investigating this issue. In this research, we studied the oxidative stress parameters paraoxonase, stimulated paraoxonase, arylesterase, total oxidant status and total antioxidant capacity. Fifty patients with severe nodulocystic acne which were treated with oral isotretinoin and fifty healthy subjects were included in this study. Comparing with the controls, we took blood samples from the patients before beginning and at the forty-fifth day of the treatment. Our study revealed that when compared with the control group, the parameters which indicate increased oxidative stress were significantly increased in patients after isotretinoin treatment. But actually, it is affirmed that oxidative stress was lower in patients both before and after the treatment. Isotretinoin also increases the levels of paraoxonase and arylesterase which are known to be antiatherogenic and antioxidant enzymes. It is well established that isotretinoin rise the levels of triglycerides, cholesterol, LDL cholesterol and decreases HDL cholesterol. Though isotretinoin has these side effects which may be correlated with atherosclerosis, the increased levels of antiatherogenic enzymes paraoxonase and arylesterase is noteworthy. We think further studies with larger groups are needed to figure out the relationship between acne, isotretinoin and oxidative stress.