Periprostetik eklem enfeksiyonlarında maliyet
Cost of periprosthetic joint infections
- Tez No: 608765
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKIN TAŞYARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Hastanemizde primer veya aseptik revizyon artoplasti uygulanmış, takibinde PEE gelişen ve gelişmeyen hastaların maliyetlerini birbiri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmek, yapılan harcamaları kategorize ederek iki grup arasındaki maliyet farklılıklarını analiz etmektir. Gereç ve Yöntemler: Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi'nde, Ocak 2014- Ocak 2018 tarihleri arasında, kalça veya diz eklemine primer artroplasti veya aseptik revizyon artroplasti uygulanan ve Ocak 2014- Haziran 2018 tarihleri arasında PEE tanısı ile hospitalize edilen, Ocak 2019 tarihine kadar PEE tedavi süreci tamamlanmış olan hastalar PEE çalışma koluna dahil edildi. Kontrol grubu ise 1:2 oranında belirlenerek çalışmaya dahil edildi. Tüm süreçler boyunca hastalar için yapılan harcamalar tespit edildi ve her bir harcama, harcamanın yapıldığı yılın ortalama döviz kuruna göre dolar ($) cinsine çevrildi. Bulgular: Diz ve kalça artroplastisi uygulanan toplam 4321 hastanın 87'sinde PEE tespit edildi, kontrol grubuna 174 hasta dahil edildi. PEE grubundaki hastaların yaşlarının ortancası 70 (38-87) olarak bulundu ve hastaların 27'si (%31) erkek, 60'ı (%69) da kadındı. Kontrol grubunda da hastaların yaşlarının median değeri 67 (30-94), 60'ı (%34,5) erkek, 114'ü (%65,5) kadın olarak tespit edildi. PEE ve kontrol grubunda sırasıyla 32-58 (%36,8- %33,3) hastaya kalça, 55-116 (%63,2- %66,7) hastaya diz artoplastisi yapıldığı belirlendi. İki grupta komorbid durumlar açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aims to assess the cost of patients with and without prosthetic joint infections (PJI) following operations for either primary or aseptic revision arthroplasty in our hospital and to categorize the costs to analyze the cost differences between these two groups. Material and method: The patients who underwent primary arthroplasty or aseptic revision surgery on knee or hip joints and hospitalized between January 2014 - June 2018 in Atatürk Training and Research Hospital were screened for PJI. The patients diagnosed with PJI whose treatment ended by January 2019 were included in the PJI group. A total of 174 controls were enrolled. During these processes, all expenses for patients have been detected and each expense have been converted to dollar currency according to annual average exchange rates. Results: Of the 4321 patients who underwent knee and hip arthroplasty surgery, PJI was detected in 87 patients. As the control group, 174 patients were included. The mean age of the patients in the PJI group was 70 (38-87) years. Of the PJI group, 27 (31%) patients were men and 60 (69%) of them were women. The median age of the patients in the control group was 67 (30-94) years. Of the controls, 60 (34,5%) were men and 114 (65,5%) were women. It has been determined that 32-58 (36,8 %- 33,3%) patients underwent hip and 55-116 (63,2 %- 66,7%) underwent knee arthroplasty in the PJI and control groups, respectively. There was no difference between two groups in terms of comorbid conditions.