Romantik ilişki ve partner temalı obsesyon ve kompulsiyonların şema alanları açısından incelenmesi
Examination of romantic relationship and partner themed obsessions and compulsions in terms of schema fields
  1. Tez No: 608807
  2. Yazar: ESRA BAKÇEPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma kapsamında araştırmaya katılan partnerlerin birbirlerinin romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ile partner temalı obsesif kompulsif belirtileri arasındaki ilişki ile katılımcıların romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ile partner temalı obsesif kompulsif belirtilerinin, şema alanları ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın örneklemi; Kırıkkale (%48.6), Ankara (%18.6), Mersin (%15.2), İstanbul (%3.8) ve diğer illerde (%13.8) ikamet etmekte olan, 18 yaş üzeri ve hâlihazırda bir romantik ilişkisi bulunan 145 kadın ve 145 erkekten meydana gelmektedir. Katılımcıların birliktelik türleri; sevgili (%23.1), sözlü/nişanlı (%6.6) ve evli (%69.6) olmak üzere gruplandırılmıştır. Partnerlerin ilişki sürelerinin ise 15 gün ila 424 ay arasında değiştiği görülmüştür. Çalışma kapsamında katılımcılara demografik bilgilerini edinmek amacıyla Demografik Bilgi Formu, romantik ilişkilerle ilgili obsesif-kompulsif belirti düzeylerini ölçmek amacıyla Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği (RİOKÖ), partner temalı obsesif-kompulsif belirtilerinin düzeyini değerlendirmek amacıyla Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği (PİOKBÖ) ve şema alanlarını değerlendirmek amacıyla Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3) uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda partnerlerin birbirlerinin romantik ilişki obsesyon ve kompulsiyonları ve partner temalı obsesif kompulsif belirtileri arasında anlamlı düzeyde ilişkiye rastlanmıştır. Katılımcıların romantik ilişki temalı obsesyon ve kompulsiyonlarını anlamlı düzeyde yordayanların zedelenmiş özerklik ve aşırı tetikte olma şema alanları ile birliktelik türü olduğu tespit edilmiştir. Partner temalı obsesif kompulsif belirtilerini anlamlı düzeyde yordayanlar da zedelenmiş özerklik ve aşırı tetikte olma şema alanı ile birliktelik türü olarak bulunmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the scope of the study, the relationship between each other's romantic relationship obsessions and compulsions and partner-themed obsessive-compulsive symptoms was discussed. Also, the effect of schema fields of participants on their romantic relationship obsessions and compulsions and partner-themed obsessive compulsive symptoms was examined. Sample of the research consists of 145 women and 145 men who are over 18 years old and currently have a romantic relationship. They live in Kırıkkale (48.6%), Ankara (18.6%), Mersin (15.2%), Istanbul (3.8%) and other provinces (13.8%). Comitative of the sample have three different group that consist of dear couple (23.1%), oral / engaged couple (6.6%) and married couple (69.6%). The relationship duration of the couples varied between 15 days and 424 months (N = 290, Avg = 128). In working content four different test scales were applied to the participants that are Demographic Information Form to determine demographic information, Obsession and Compulsion Scale of Romantic Relationship(ROCI) to measure obsession and compulsion degree of partners interested in romantic relationship, Obsessive and Compulsive Symptoms Scale of Partners (PROCSI) to measure obsessive and compulsive symptoms level of partners and Young Schema Scale Short Form-3 (YSQ-SF3) was applied to evaluate the schema areas. As a result of the analyzes, a significant relationship was found between each other's romantic relationship obsessions and compulsions and partner-themed obsessive compulsive symptoms. It was found that those who significantly predicted the obsessions and compulsions of the romantic relationship-themed subjects were the type of association with the impaired autonomy, excessive alertness schema domains and relationship duration. Those who significantly predicted partner-themed obsessive-compulsive symptoms were also found to be associated with impaired autonomy, excessive alertness and relationship duration. The findings obtained within the scope of the research were discussed in the light of the related literature.