Romantik ilişki ve partner temalı obsesif kompulsif belirtilerin Geştalt temas biçimleri ve romantik ilişkide bilinçli farkındalık bağlamında incelenmesi
The examination of the romantic relationship and partner themed obsessive compulsive symptoms in the context of Gestalt contact styles and relationship mindfulness
- Tez No: 770805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada romantik ilişkide bilinçli farkındalık düzeylerinin ve Geştalt temas biçimlerinin romantik ilişki ve partner temalı obsesif kompulsif belirtilerle ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri, 18-60 yaş aralığında bulunan ve süregiden bir romantik ilişki içerisinde olup araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 360 kişiden çevrimiçi mecralar aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplama aşamasında demografik bilgi formu, Geştalt Temas Biçimleri Ölçeği Yeniden Düzenlenmiş Formu (GTBÖ-YDF), Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği (RİOKÖ), Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği (PİOKBÖ) ve Romantik İlişkide Bilinçli Farkındalık Ölçeği (RİBFÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Pearson çarpım korelasyon analizi, bağımsız grup T-testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçları, romantik ilişkide bilinçli farkındalık düzeyleri ile romantik ilişki ve partner temalı obsesif kompulsif belirtiler arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki; kendine döndürme ve saptırma temas biçimleri ile romantik ilişki ve partner temalı obsesif kompulsif belirtiler arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bunun üzerine yapılan çoklu regresyon analizlerinde romantik ilişkide bilinçli farkındalık düzeylerinin negatif yönlü olarak romantik ilişki ve partner temalı obsesif kompulsif belirtileri yordadığı görülmüştür. Bununla birlikte, Geştalt temas biçimlerinden kendine döndürme temas biçiminin pozitif yönlü olarak romantik ilişki ve partner temalı obsesif kompulsif belirtileri yordadığı saptanmıştır. Araştırmada bu sonuçlarla birlikte cinsiyet, medeni durum ve psikiyatrik tanı alma değişkenlerine ilişkin karşılaştırma sonuçlarına ve değişkenler arasında saptanan diğer ilişkilere de yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Bunlara ek olarak, mevcut araştırma bilindiği kadarıyla romantik ilişkide bilinçli farkındalık ve Geştalt temas biçimleri ile romantik ilişki ve partner temalı obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk araştırmadır. Araştırmada elde edilen bulgular, klinik uygulamalarda karşılaşılan romantik ilişki ve partner temalı obsesif kompulsif semptomların değerlendirilmesinde romantik ilişkide bilinçli farkındalığı ve Geştalt temas biçimlerini göz önüne almanın önemini göstermesi ve literatüre katkı sağlaması açısından önemlidir. Anahtar Kelimeler : Geştalt temas biçimleri, obsesif kompulsif bozukluk, partner temalı obsesif kompulsif belirtiler, romantik ilişki temalı obsesif kompulsif belirtiler, romantik ilişkide bilinçli farkındalık.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between relationship mindfulness, Gestalt contact styles and relationship-centered obsessive-compulsive symptoms and partner-focused obsessive-compulsive symptoms. The data was collected via online platforms from 360 individuals between the ages of 18-60 years who were in an ongoing romantic relationship and agreed to participate voluntarily in the present research. At the data collection phase, demographic information form, Gestalt Contact Styles Questionnaire-Revised Form (GCSQ-R), Relationship Obsessive-Compulsive Inventory (ROCI), Partner-Related Obsessive-Compulsive Symptoms Inventory (PROCSI), and Relationship Mindfulness Measure (RMM) were applied. Pearson product-moment correlation analysis, independent samples T-test, one-way ANOVA and multiple regression analysis were used in the analysis of the obtained data. Correlation analyses revealed that there is a significant negative relationship between relationship mindfulness and relationship-centered, partner-focused obsessive-compulsive symptoms. Also, a significant positive relationship was found between retroflection and deflection contact styles and relationship-centered, partner-focused obsessive-compulsive symptoms. Moreover, multiple regression analyses revealed that romantic mindfulness negatively predicted relationship-centered and partner-focused obsessive-compulsive symptoms. On the other hand, retroflection contact style positively predicted relationship-centered and partner-focused obsessive-compulsive symptoms. Along with these, the findings of the comparative analyses regarding the variables of gender, marital status and psychiatric diagnosis and other relationships between the variables were also included in the study. The research findings were discussed within the framework of the related literature. In addition, the current research is, to the best of our knowledge, the first to examine the relationship between romantic mindfulness, Gestalt contact styles and relationship-centered and partner-focused obsessive-compulsive symptoms. The findings of the current research are important in terms of contributing to the literature and demonstrating the importance of considering relationship mindfulness and Gestalt contact styles in the evaluation of relationship-centered and partner-focused obsessive-compulsive symptoms encountered in clinical practice. Keywords : Gestalt contact styles, obsessive-compulsive disorder, partner-focused obsessive-compulsive symptoms, relationship-centered obsessive-compulsive symptoms, relationship mindfulness.