Denizli Recep Yazıcıoğlu (İncilipınar) parkının evrensel tasarım bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of deni̇zli̇ governor Recep Yazıcıoğlu (İncilipınar) park in the context of universal design
- Tez No: 608827
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması; kent parklarının kullanımında insanların karşılaştığı sorunların altını çizmeyi ve bu sorunlara evrensel planlama ve tasarım bağlamında çözüm sunmayı hedeflemektedir. Çalışma alanının kullanıcıları; engelliler, yaşlılar, hamileler, bebek arabalılar, yük taşıyanlar ve çocuklardır. Tez çalışmasının ana materyalini; Denizli İli İncilipınar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Vali Recep Yazıcıoğlu Parkı oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada Vali Recep Yazıcıoğlu Parkı ve konu ile ilgili literatürler (tezler, kitaplar, makaleler, projeler, çalışmalar, internet siteleri vb.) araştırılmış, arazi gözlemleri yapılarak alanda belirlenen unsurların (girişler, rampalar, merdivenler, yürüme yolları, vb.) ölçümleri yapılarak dış mekân için düzenlenmiş ulusal ve uluslararası standartlara uygunlukları analiz edilmiştir. Alan kullanıcılarına yönelik sorunlar değerlendirilerek mevcut durumun düzeltilmesi için çözüm önerileri geliştirilmiştir ve herkes için tasarımın önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master's thesis is to point the problems that people confront while using city parks and to find solution to these problems in the context of global planning and design. This thesis is related with disabled people, old people, pregnants, people with baby carriage, people carrying goods and children. This thesis's main materiel is Vali Recep Yazıcıoğlu Park that is located in İncilipınar District at Denizli City. At this study, Vali Recep Yazıcıoğlu Park and the literatures about the subject (thesis, books, projects, articles, studies, websites etc.) were researched, with observation of the lands, the elements determined at the area (entrances, ramps, stairs, walking paths, etc. ) were analized if they are appropriate for national and international standards that organized for outdoors with making measures. Solution proposals are developed to improve existing circumstances with evaluating the problems about users of the area and the importance of designing for everybody is emphasized.