Sülfonamit grubu içeren yeni bileşiklerin sentezi, karakterizasyonu ve antioksidan özellikleri
Synthesis, characterization and antioxidant properties of new compounds containing sulfonamide group
- Tez No: 608828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, 3-aminobenzensülfonamit ve 4-aminobenzensülfonamit'in iki farklı aromatik aldehit (3-bromo-2-hidroksibenzaldehit ve 3-kloro-2-hidroksibenzaldehit) ile kondenzasyon reaksiyonu sonucu imin grubu içeren sülfonamitler (A1, A2, C1 ve C2) sentezlenmiştir. İmin grubu taşıyan bileşikler, NaBH4 ile indirgenerek karşılık gelen sekonder aminlere (A1-i, A2-i, C1-i ve C2-i) dönüştürülmüştür. Sentezlenen imin ve amin bileşiklerinin yapıları, elementel analiz ve FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, Kütle spektroskopisi yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca birçok biyolojik aktivite gösterebilme özelliğine sahip sentezlediğimiz bu tür sülfonamit türevlerinin, metal indirgeme (Fe3+ indirgeme tayini ve Cu2+ indirgeme tayini) ve serbest radikal giderme kapasitesi belirleme (DPPH ve ABTS) yöntemleriyle antioksidan kapasitelerini ölçmeye yönelik çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sulfonamides containing the imine group (A1, A2, C1, and C2) were synthesized by condensation reaction of 3-aminobenzenesulfonamide and 4-aminobenzenesulfonamide with two different aromatic aldehydes (3-bromo-2-hydroxybenzaldehyde and 3-chloro-2-hydroxybenzaldehyde). Compounds bearing the imine group were converted to the corresponding secondary amines (A1-i, A2-i, C1-i, and C2-i) by reduction with NaBH4. The structures of the synthesized imine and amine compounds were elucidated using elemental analysis and FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, Mass spectroscopy methods. In addition, studies have been conducted to measure the antioxidant capacities of such sulfonamide derivatives, which are capable of showing many biological activities, by metal reduction (Fe3+ reduction determination and Cu2 + reduction determination) and free radical removal capacity determination (DPPH and ABTS) methods.