Avrupa Birliği ile bütünleşme süresince sosyal devlet anlayışının sosyal hizmetler bağlamında karşılaştırılması: Türkiye, Almanya ve İngiltere örneği
Comparison of integration with the European Union standards in the context of the social state social work services: Example of Turkey, Germany and England
- Tez No: 608847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İnsanlık tarihinin neredeyse tamamında adı geçen yoksulluk kavramı, insanın günlük temel ihtiyaçlarının tamamı veya önemli bir bölümünü karşılayacak seviyede bir gelir düzeyine sahip olamama durumudur. Özellikle, gıda, barınma, giyim, ısınma gibi temel ihtiyaçlara ulaşmada zorluk yaşamak veya ulaşamamak, yoksulluk durumunu oluşturmaktadır. Yoksulluk sorunu bireyleri ve toplumları sosyo-ekonomik olarak olumsuz yönde etkileyen önemli sorunlardan biridir. Bu kapsamda günümüz anlayışında devlet, sosyal sorun haline gelmiş bu konuyu çözmede öncelikli otorite olup, vatandaşın karşısındaki en önemli muhataptır. Bu nedenle sosyal bir nitelik alan devlet için yardıma muhtaç vatandaşların korunması ve onlara gereken yardımın yapılması artık bir lütuf değil, zorunluluktur. 21. yy. devletlerinin en önemli niteliklerinden olan sosyal devlet, sosyal yaşamın sağlıklı işlemesi için sosyal adaletsizlik, eşitsizlik, yoksulluk, muhtaçlık, işsizlik vb. her türlü sosyal sorunu önlemeye dair kurum ve politikalar geliştiren ve bunları uygulayan devlet türüdür. Sosyal devletin en önemli tezahür etme şekli ise sosyal politikalar ve sosyal hizmetlerdir. Sosyal politikalar, sosyal devletin pratiğe dökülme aracıdır. Sosyal devlet kapsamında incelenen sosyal hizmetler, yardıma muhtaç birey veya gruplara devlet tarafından yapılan nakdi yardımları, malzeme yardımlarını ve her türlü hizmetleri kapsar. Sosyal refahın artırılmasını ve yoksullukla mücadeleyi hedefleyen sosyal hizmetler, değişen koşullara uygun olarak şekillendirilmeli ve ihtiyaç sahiplerini sosyal dışlanmaya yönelik olarak koruyucu tedbirler alarak, onları sosyal yaşama dâhil etmelidir. Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Türkiye'de sosyal hizmet uygulamalarının Almanya ve İngiltere ile karşılaştırıldığı bu araştırmanın amacı, Türkiye'de sosyal devlet anlayışı, sosyal hizmet uygulamalarının tarihsel gelişimi ve bugünkü uygulamaları ile AB'nin gelişmiş iki ülkesi olan Almanya ve İngiltere'nin sosyal devlet anlayışları, sosyal hizmet uygulamalarının tarihsel gelişimi ve bugünkü uygulamalarını karşılaştırmak, sosyal hizmet bağlamında Türkiye'nin iki ülke arasındaki yerinin analiz edilmesi ve sonuçlarının ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of poverty, which is mentioned in almost all of the history of the human, is the lack of sufficient income to cover all or a significant part of the daily basic needs of a person. Especially, having a difficulty in reaching the basic needs such as food, shelter, clothing and warming constitutes the situation of poverty. The problem of poverty is one of the important problems that negatively affect individuals and societies in socio-economic terms. In this context, the state is the primary authority in resolving the issue that has become this social problem and is the most important counterpart to the citizen. For this reason, for the socially qualified state, the protection of the helpless citizens and the necessary assistance is no longer a grace. The social state, which is one of the most important characteristics of the 21st century states, is the type of state that develops and implements institutions and policies to prevent social injustice, inequality, poverty, neediness, unemployment etc. for all kinds of social problems. The most important manifestation of the social state is social policies and social services. Social policies are the means of putting the social state into practice. Social services within the social state are the in-kind and cash assistance and services provided by the state to individuals or groups in need of assistance. Social services aiming at increasing social welfare and combating poverty should be shaped in accordance with changing conditions and should include those in need in social life by taking preventive measures towards social exclusion. The aim of this study, which compares social work practice between Turkey, which is in the process of integration with the European Union, and Germany and the UK, which are the members of the EU, is to compare social state in Turkey, its historical development and current practices of social work practice and to compare social state in Germany and England, the two developed countries of the EU, to compare the historical development of social work practices and its current practices, and to analyze the location of Turkey between the two countries ın the context of social services.