An automated multi model approach for time series forecasting
Zaman serisi tahmini için otomatik çok modelli yaklaşım
  1. Tez No: 608864
  2. Yazar: KIRAN ANWAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, zaman serisi tahmini için çok modelli bir yaklaşım sunuyoruz. bizim çerçeve otomatiktir, kullanımı kolaydır ve kısa-orta vadeli tahminleri kapsar ufuklar. Çoklu temel ve ileri zaman serisi tahmin modellerine odaklanıyoruz. Temel modellerimiz arasında basit hareketli ortalama, basit üstel yumuşatma, Holt ve Winter's modeli. Bu modellerde kullanılan parametreleri optimize ediyoruz, ileri modellerde Box-Jenkins metodolojisini otomatik Auto- Regresif Entegre Hareketli Ortalama (ARIMA) ve Mevsimsel Otomatik Regresif Entegre Hareketli Ortalama (SARIMA) modelleri. ARIMA ve SARIMA modelleri karmaşık modellerdir ve seçmek için uzman muhakemesine ve tekrarlamalı prosedürlere ihtiyaç duyarlar. Uzman kararını istatistiksel testler ve yinelemeyle değiştiriyoruz otomatik numaralandırma tekniği ile prosedürler. En uygun model bir dizi istatistiksel ve hata tahmin testinin sonuçlarına göre seçilmiştir. Sistemimizi International Institute tarafından sağlanan M-rekabet veri seti üzerinde test ettik Tahminleri. Veri seti, sosyal ve ekonomik olan çoklu zaman serilerinden oluşur. arka plan. Deneysel çalışmalarımızdan SARIMA'mızın model, 1 periyot için ortalama MAPE değeri
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present a multi-model approach for time series forecasting. Our framework is automated, easy to use and spans around short-medium terms forecast horizons. We focus on multiple basic and advance time series forecasting models. Our basic models include simple moving average, simple exponential smoothing, Holt's and winter's model. We optimize the parameters used in these models, and for advance models we extend Box-Jenkins methodology to automated Auto- Regressive Integrated Moving Average (ARIMA) and Seasonal Auto-Regressive Integrated Moving Average (SARIMA) models. The ARIMA and SARIMA models are complex models and need expert judgement and iterative procedures to select a best fitting model.We substitute expert judgement with statistical tests and iterative procedures with automated enumeration technique. The best fitting model is selected based on the results of a number of statistical and error estimation tests. We tested our system on M-competition data set provided by International Institute of Forecasters. The dataset is comprised of multiple time series from social and economic backgrounds. From our experimental work, we conclude that our SARIMA model outperforms all other models with an average MAPE of