Görsel iletişim tasarımında çevre odaklı sosyal sorumluluk tasarımları
Environment oriented social responsibility design in visual communication design
  1. Tez No: 608865
  2. Yazar: MEHMET GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KINAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte tüketimi merkeze alan kapitalist düşünce biçimi dünya geneline hâkim olmaya başlamış ve kitle iletişim teknolojilerinin propaganda araçları haline gelmesi toplumu aşırı tüketime yönlendirmiştir. Bununla beraber plansız bir sanayileşme sonucu toprağa, suya karışan kimyasallar, fosil atıklar ekolojik döngüye zarar vermiş ve küresel sorunları meydana getirmiştir. Küresel çevre sorunlarından rahatsızlık duyan sivil toplum kuruluşları ve aktivist sanatçılar, farkındalık yaratıcı çeşitli sosyal sorumluluk tasarım projeleri oluşturmuşlardır. Çevre odaklı bu proje çalışmalarında çevresel sorunlara dikkat çekmek için dil sınırlarını ortadan kaldırarak iletişime evrensel bir boyut kazandıran görsel iletişim teknolojileri kullanılmıştır.“Görsel İletişim Tasarımında Çevre Odaklı Sosyal Sorumluluk Tasarımları”konulu bu çalışma çevresel sorunlara ilişkin yapılmış nitelikli sosyal sorumluluk çalışmalarının incelenmesini ve çevre odaklı farkındalık yaratıcı bir görsel iletişim uygulama projesinin tasarlanmasını kapsamaktadır. Uygulama projesi kapsamında, çevresel bir bakış açısıyla oluşturulan tasarım çalışmalarının sürdürülebilir bir boyutta toplumu bilgilendirici, bilinçlendirici nitelikte olması hedeflenmiştir. Deniz canlılarının mide ve sindirim sistemlerinde rastlanan mikro plastiklerin insan vücudunda da bulunması uygulama projesinin görsel tasarım çalışmalarının çıkış noktasını oluşturmuştur. Zengin bir alan yazın taraması sonucu oluşturulan araştırma, sürdürülebilir bir gelecek için insanların tüketim alışkanlıklarının acilen değiştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The capitalist way of thinking that puts consumption at the center has started to dominate the whole world with the industrial revolution and the use of mass communication technologies as propaganda tools has led the society to excessive consumption. Furthermore, as a result of an unplanned industrialization, chemicals and fossil wastes that are mixed with soil and water have damaged the ecological cycle and caused global problems. Non-governmental organizations and activist artists who are disturbed by global environmental problems have created various social responsibility design projects that create awareness. In these environment-oriented project studies, visual communication technologies that provide a universal dimension to communication by removing language boundaries have been used to draw attention to environmental problems. This study on“Environment Oriented Social Responsibility Design in Visual Communication Design”includes examining qualified social responsibility studies related to environmental problems and designing a visual communication application project that creates environmental awareness. Within the scope of the application project, it is aimed to inform the society and raise awareness in a sustainable dimension by design works created from an environmental perspective. The prsence of micro-plastics detected in the stomach and digestive systems of marine organisms in the human body was the starting point of the visual design of the application project. The research, which was formed as a result of a rich literature review, reveals that people's consumption habits should be changed urgently for a sustainable future.