Search result diversification for selective search
Seçmeli arama için arama sonucunu çeşitlendirme yöntemleri
- Tez No: 608924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SENGÖR ALTINGÖVDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde, konularına göre gruplandırılmış, büyük doküman kümelerinin, seçmeli arama yöntemleriyle sorgulanması sürecindeki, sonuç çeşitlendirme tekniklerinin performansları incelenmiştir. Çeşitlendirme yöntemleri, seçmeli aramanın farklı katmanlarına uygulandığında sonuç üzerinde gösterdiği etkiler de çeşitlilik göstermektedir. Bu tezde, dağıtıcı üzerindeki sonuç listelerinin çeşitlendirilmesinin; kaynak seçimi öncesi ve sonrası uygulanmasının genel sonuç çeşitliliğine etkileri incelenmiştir. Buna ek olarak, farklı merkezi indekslerin, sonuç çeşitlendirme performansına etkileri incelenmiştir. Son olarak, güncel bir konu olan, kelime vektörleriyle sorgu genişletmenin, seçmeli arama sistemlerindeki sonuç çeşitlendirme üzerine etkisi ortaya konulmuştur. Çalışmalarımız göstermiştir ki, kapalı anlam sonuç çeşitlendirme yöntemlerinde, sorgu kelimelerinin çeşitlendirilerek genişletilmesi ve çeşitlendirmenin kaynak seçimi aşamasında uygulandıgı teknikler en iyi performansı vermektedir. Açık anlam sonuç çeşitlendirme yöntemlerinde ise, dağıtıcının birleştirilmiş sonuç listelerinde yapılan çeşitlendirme yöntemleri en iyi sonuçları üretmektedir.
Özet (Çeviri)
Our work explores the performance of result diversification methods in the selective search scenario, where the underlying document collection is topically partitioned across several nodes and the search is conducted only at a subset of these nodes. In particular, we investigate whether diversification at each node is superior to previous approaches in the literature, i.e., diversification at the broker node applied before the resource selection or after the result merging stages. We also compare performance of different centralized sample indexes to show their effect on diversification. Finally, we explore the impact of recently introduced query expansion techniques using word embeddings to improve the effectiveness of diversification applied at the broker node, and subsequently, overall diversification. Our experiments reveal that for implicit diversification methods, expanding queries with diversified terms and applying diversification during the resource selection stage yield the best performance. In contrary, for explicit diversification methods, diversifying merged results at the broker is the best solution.