Sezaryen ve normal doğum yapmış kadınlardan elde edilen plasentalarda melatonin reseptör 1b immunoreaktivitesinin karşılaştırılması
Comparison of melatonin receptor 1B immunoreactivity in placentas obtained from women who have birth by normal vaginal and cesarean section
- Tez No: 608925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ALİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; anneler, bebekler ve plasentalardan toplanan veriler ile sezaryen ve normal doğumla elde edilen plasentalarda histolojik ve melatonin reseptör 1B immunoreaktivetesi karşılaştırmaktır. Temel bir endokrin organ görevini gören plasenta gebelik sırasında anne ile fetüs arasındaki besin transferini sağlar. Çalışmamızda Kars Harakani Devlet Hastanesi'nde ve Kars Kafkas Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde 01/10/18-18/12/2018 tarihleri arasında miadında sağlıklı normal vajinal (16 kadın) ve sezaryen (16 kadın) doğum yapan, 18-49 yaş aralığında olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 32 sağlıklı kadının uterin kaviteden normal ve sezaryen doğum sonrası attıkları plasentaları topladık. Kadınlardan ve bebeklerden alınan bilgilerle istatistiksel analiz yapıldı. İkili değişkenlere ait ortalamaların karşılaştırması bağımsız iki örneklem için Student t-testi uygulanarak yapıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için ise pearson korelasyon analizi kullanıldı. Toplanan plasentaların perifer, orta ve merkezinden kesitler alınarak Triple, Periodic Asit Schiff ve Hematoksilen-Eozin boyama ve melatonin reseptörüyle immün boyama yapıldı. Plasentanın perifer, orta ve merkezinden alınan kesitlerde plasentanın histolojik yapısındaki koryon villus ve desidua hücrelerinin dağılımı ve görünümü açısından herhangi bir değişiklik gözlenmedi. İstatistiksel verilerde doğum şekline göre gravida, parite, abortus, küretaj, yaşayan çocuk sayıları arasında ve cinsiyet dağılımında anlamlı bir fark saptanmadı. Literatürde maternal kanda artan melatoninin plasentadan kaynaklandığını öne süren çalışmalar olduğunu gördük fakat normal vajinal ve sezaryen ile doğum yapan kadınların plasentalarında melatonin reseptör 1B immünoreaktivitesi ile ilgili çalışmaya rastlamadık. Melatonin reseptör 1B immünoreaktivitesinin normal doğum plaseantalarının desidua hücrecelerinde güçlü, sezaryen doğum plasentalarının desidua hücrelerinde hafif düzeyde olduğu gözlendi. Histolojik yapı bakımından her iki grup arasında belirgin bir fark olmadığı görüldü. Sonuç olarak, sezaryen doğum ve normal doğum plasentaları arasında desidua hücrelerindeki melatonin reseptör 1B immuonreaktivitesi bakımından bir farklılık dışında belirgin bir farklılık gözlenmemesine rağmen plasentanın gebeliğin her döneminde değerlendirilmesi ve incelenmesinin rutin hale gelmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was compared some data obtained from mothers, infants and placenta, and melatonin receptor 1B and histological structure of placenta between caesarean section and normal birth. Placenta has an important role as a basic endocrine organ and provides nutrient transfer between mother and her fetus during the prenatal period. In our study, we collected placenta excreted from uterine cavity of healthy and ful term pregnant women who are between 18-49 years old, accept to participate the study, and have birth by normal vaginal (16 female) and cesarean section (16 female) in Kars Harakani State Hospital and Kars Kafkas University Educational Research and Application Hospital between 01.10.2018-18.12.2018. Statistical analysis was performed with data obtained from women and infants. The comparison between the mean of two variables were performed using the Student t-test. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationship between the variables. Peripheral, middle and central sections of the placentas were taken and Triple, Periodic Acid Schiff and Hematoxylin-Eosin staining and immunostaining with melatonin receptor 1B were performed. It was not observed any difference in the distribution and appearance of the chorionic villus and decidua cells in terms of the histological structure of the placenta in the sections taken from the peripheral, middle and central sections of the placenta. There was no significant difference between the numbers of gravida, parity, abortus, and curettage, number of living children and gender distribution of infants according to the type of birth. There are studies suggesting that melatonin increased in maternal blood originates from the placenta, but we did not encountered any study on melatonin receptor 1B immunoreactivity in placentas of women who had normal vaginal and cesarean birth. Melatonin receptor 1B immunoreactivity was found to be strong in decidua cells of normal vaginal birth and mild in decidua cells of cesarean birth. There was no significant difference in histological structure between the two groups. In conclusion, although there is no significant difference between cesarean birth and normal vaginal birth placentas except of melatonin receptor 1B immuonreactivity in decidua cells, it is considered that placenta evaluation and examination becomes routin in every period of pregnancy.