Kişi – örgüt uyumunu yakalamada kişilik testleri: Özel okullarda çalışan öğretmenler üzerinde bir araştırma
Personality tests in capturing individual - organization consistency: A research on teachers working in private schools
  1. Tez No: 608934
  2. Yazar: FIRAT CAN DERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK KALEMCİ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İKY seçme ve yerleştirme süreçlerinde kullanılan psikometrik testler, örgüt içi pek çok farklı değişkenleri etkileyebilmektedir. Değişkenlerden biri olan uyum; kişinin katıldığı örgütle olan bağını incelemektedir. Kişi – örgüt uyumunu etkileyen faktörlerden biri olan iş tatmini, psikometrik testler aracılığıyla ölçülmektedir. Bu çalışmanın amacı, çalışanların kişilik özelliklerinin psikometrik testler aracılığıyla ölçülerek iş tatminlerini nasıl etkilediğini incelemektir. Çalışmada, Ankara ilinin Çankaya bölgesindeki 13 farklı özel okulda çalışan 219 öğretmene, Büyük Beş Faktör Kişilik Testi ve İş Doyum Ölçeği uygulanarak; örneklemin beş farklı kişilik boyutunun, dokuz farklı iş tatmin boyutuna olan etkisi ölçülmüştür. Ayrıca, çalışanların yaş, cinsiyet, kıdem ve eğitim seviyeleri gibi demografik bilgileri de bu bağlamda incelenmiştir. Kişilik boyutlarından öz disiplin ve uyumluluğun iş tatminini pozitif etkilediği, açıklık ve dışa dönüklüğün ise negatif etkilediği sonucuna varılmıştır. Yaş ve kıdemin de, iş tatmini üzerinde pozitif etkileri olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychometric tests used in human resource management selection and placement processes can affect many different variables within the organization. One of the variables is consistency which examines one's ties with the organization. Job satisfaction, which is one of the factors affecting the consistency between the worker and the organization, is measured through psychometric tests. The aim of this study is to investigate how personality traits of employees affect job satisfaction by measuring them through psychometric tests. In this study, the effect of five different personality dimensions on nine different job satisfaction dimensions was measured on 219 teachers working in 13 different private schools in Ankara. In addition, demographic information such as age, gender, seniority and education level of the employees were examined in this context. It was concluded that conscientiousness and agreeableness were found to affect job satisfaction positively. Openness and extroversion had a negative effect on job satisfaction. Age and seniority were also found to have positive effects on job satisfaction.