Türkiye'nin ortak karasınır ülkeleri ile olan dış ticaret ilişkilerinin gelişimi (2000-2017)
Turkey's common border associated with development of foreign trade relations (2000-2017)
  1. Tez No: 608935
  2. Yazar: ZEHRA KAVAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada Türkiye' nin Ortak Karasınır Ülkeleri İle Olan Dış Ticaret İlişkilerinin Gelişimi 2000 – 2017 yılları arası incelenmiştir. Dış ticaretin tarihsel süreç içerisinde gelişimi ele alınmıştır. Dış ticaret geçmişten günümüze önemli bir yere sahip olmuştur. İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünya ticaretinde meydana gelen değişmelerle ticarette serbestleşme düşüncesi hız kazanmaya başlamıştır. Küreselleşme ile Türkiye serbest dış ticarete yönelik politikalar uygulamıştır. Dünya genelinde dış ticaret açığı önemli bir yere sahip iken son yıllarda Türkiye' nin dış ticaretinde önemli gelişmeler olmasına rağmen dış alımı dış satımından fazla gerçekleşmektedir. Türkiye' nin dış ticaretinde ortak karasınır ülkelerinin rolü ve katkısının ne kadar olduğu ve nasıl bir gelişme gösterdiği oldukça büyük öneme sahiptir. Ülkenin dış ticareti giderek büyümektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Foreign Trade Relations of Turkey with common border between the years 2000-2017 were examined. The development of foreign trade is discussed in the historical process. Foreign trade has had an important place from past to present. With the changes in world trade after the Second World War, the idea of trade liberalization began to gain momentum. Turkey has implemented policies with regard to free trade with globalization. While the worldwide foreign trade deficit has such a severe inportance, although there are significant improvements in foreign trade of Turkey in recent years, foreign purchases were made more than foreign sales. Role and contribution of common border play crucial role to show how much progress Turkey will make in foreing trade. The foreing trade of the country is growing increasingly.