Ortaöğretim öğrencilerinin okul yemekhanelerindeki yemekleri yeme durumları: Bilecik ili örneği
High school students eating in the school refectory: Bilecik province example
  1. Tez No: 608999
  2. Yazar: SEFER KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim düzeyinde pansiyonda kalan ve taşımalı eğitim kapsamına giren öğrencilere verilen yemek hizmetinin, öğrencinin beslenme alışkanlıkları ve yemekhane hizmetleri kalite algılarını tespit ederek, okullarda uygulanmakta olan yemekhane sistemini değerlendirebilmektir. Araştırma evreni olarak Bilecik İl merkezinde bulunan ortaöğretim düzeyinde eğitim veren okullar belirlenmiştir. Bu okullara devam etmekte olan 389 kız, 402 erkek olmak üzere öğrencilerin tamamına (n=791) anket uygulatılmış gönüllülük ilkesine göre geri dönüş sağlayan ve analize uygun olan 533 anket formu değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Verilerin sayı ve yüzde dağılımları, aritmetik ortalamaları tablolar halinde sunulmuş t testi (independent-samples), F testi (ONE WAY ANOVA) buna bağlı olarak post-hoc testleri ve basit korelasyon testi uygulanarak araştırmanın alt problemlerine cevap aranmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 25 for Windows (Statistical Program for Socal Sciences) paket programı kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin demografik özellikleri (cinsiyet, BKİ, Gelir vb.) ile beslenme alışkanlıkları ve yemekhane hizmetleri kalite algısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır. Öğrencilerin %79,3'ü okul yemekhanesini her gün kullanmaktadır. Ancak yemekhane kullanım oranı yüksek çıkmış olsa da öğrencilerin yemekler konusunda seçici olduğu (%71,9), seçme nedeni ise % 52,6 lezzetini beğenmedikleri buna rağmen %39.5'i başka seçenekleri olmadığı için ve %26.2'si yemeklerin ücretsiz olduğu için okul yemekhanesini kullandıklarını sonucuna ulaşılmıştır. Kız öğrencilerin ve taşımalı gelen öğrencilerin yemekhane hizmetleri kalite algıları daha yüksek çıkmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin okul yemekhane tercih oranını arttırma, yemekhane hizmet kalitesini geliştirme ve öğrencilerde sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmaya yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the cafeteria system in schools by determining the perceptions of the eating habits of the students and cafeteria services given to students who are staying in the dormitory and falling under the scope of transported education. Secondary education schools in Bilecik province were determined as the population. All of the students attending these schools (n = 791), 389 girls and 402 boys, were evaluated voluntarily and 533 suitable questionnaire forms were analyzed. Number and percentage distributions of data, arithmetic means were presented in tables, frequency, t-test (independent-samples), F test (ONE WAY ANOVA), post-hoc tests and simple correlation test were used to answer the sub-problems of the research. IBM SPSS Statistics 25 for Windows (Statistical Program for Social Sciences) package program was used in the analysis of the obtained data. In the study, it was examined whether there was a statistically significant difference between the demographic characteristics (gender, BMI, income, etc.) of the students and their eating habits and their perception of quality of cafeteria services. 79.3% of the students use the school cafeteria every day. However, even though the cafeteria usage rate was high, the students were selective (71.9%) about the food, the reason for choosing was 52.6% because they did not like the taste, however, because % 39.5 they had no other options and%26.2 the food was free. It was concluded that they use the cafeteria. The perceptions of the quality of cafeteria services of female students and students falling under the transported education were higher. According to the findings of the research, suggestions were made to increase the school cafeteria preference rate, to improve the quality of cafeteria service and to provide students healthy eating habits.