Ratlarda tiyoasetamit ile oluşturulan hepatik yetmezlik modelinde goji berinin bakteriyel translokasyon üzerine etkileri
The effect of goji berry on bacterial translocation in thioacetamide-induced fulminant hepatic failure in rats
- Tez No: 609035
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN MURAT MUHİP HARPUTLUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Özet Amaç: Goji beri antioksidan ve immunmodülatuar etkileri bulunan bitkisel bir meyvedir. Bu çalışmada, ratlarda tiyoasetamit (TAA) ile oluşturulan fulminan karaciğer yetersizliğinde (FKY) goji berinin oksidatif hasar ve bakteriyel translokasyon (BT) üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Toplam 28 rat 4 gruba ayrıldı. Grup 1 (n=7) kontrol grubuydu. Grup 2 (n=7) TAA grubuydu ve bu gruptaki ratlar 3 gün boyunca intraperitoneal (ip) olarak 350 mg/kg/gün TAA aldı. Grup 3 (n=7) TAA+goji grubuydu. Bu gruptaki ratlara 3 gün TAA (ip) olarak 350 mg/kg/gün verilmeden önce oral 25 mg/kg/gün goji ekstresi 21 gün verildi. Grup 4 (n=7) goji grubu. Ratlara sadece oral 25 mg/kg/gün goji ekstresi 21 gün verildi. Yirmi dördüncü günün sonunda tüm gruplardaki ratlardan anestezi altında aspartat transaminaz (AST), alanin transaminaz (ALT), amonyak, tiyobarbitürik asit reaktif substans (TBARS) ve glutatyon (GSH) ölçümleri için sağ ventrikülden kan alındı; abdomen genişçe açılarak ileoçekal bölge, mezenter lenf nodları, karaciğer ve dalak aseptik olarak diseke edilip histolojik inceleme ve bakteriyel kültürler için örnekler alındı. Sonuçlar: Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında TAA grubunda ciddi hepatik ve intestinal oksidatif hasar, ileal aspiratlarda artmış E.
Özet (Çeviri)
Abstract Aim: To investigate the effects of goji berry on intestinal oksidative damage and bacterial translocation in thioacetamide (TAA)- induced fulminan hepatic failure (FHF) in rats. Materials and Methods: A total of 28 rats were divided into four groups. Group 1 (n=7) was the control group. Group 2 (n=7) was the TAA group, in which rats received 350 mg/kg TAA daily by the intraperitoneal (ip) route for 3 days. Group 3 (n=7) was the TAA and goji berry group. Oral 25 mg/kg goji berry was administered for 21 days prior to the first TAA injection and was continued for 3 consecutive days. Group 4 (n=7) was goji berry group. Oral 25 mg/kg goji berry was administered for 21 days. At the and of the 24th days rats were sacrificed under the general ansethesia by taking whole blood by cardiac puncture. Blood samples and harvested spleen, liver, ileum and mesenterşc nodes were sent to laboratory for biochemical microbiological and histological evaluations.