Omuz sıkışma sendromu ve rotator manşet yırtığı cerrahi tedavisine biceps tenotomisinin etkileri
Results of biceps tenotomy in the treatment of shoulder impingement and rotator cuff tears
  1. Tez No: 609036
  2. Yazar: AHMET NADİR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. KAYA HÜSNÜ AKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada omuz sıkışma sendromu ve rotator manşet yırtığı cerrahi tedavisinde yapılan biceps tenotomisinin tedavi sonuçları üzerine olan etkisi kontrol gruplarının sonuçları ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. S.B. İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2005–2010 tarihleri arasında omuz sıkışma sendromu ve rotator manşet yırtığı tanısı ile 42 hastanın 43 omzuna cerrahi tedavi uygulanmıştır. Tedavi ve takiplerinde süreklilik sağlanabilinen 22 hastanın 23 omuzu değerlendirmeye alınmıştır. Ortalama yaşları 55,1 olan 22 hasta ortalama 32,6 ay takip edilip Constant ve UCLA (University of California, Los Angeles) omuz skorlamaları ile klinik fonksiyonel değerlendirme yapılmıştır. Grupların tedavi öncesi ve sonrası ölçümlerinde Wilcoxon testi, gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney-U testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında da ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the outcomes of biceps tenotomy with the surgical treatment of rotator cuff tears and shoulder impingement was evaluated. Between 2005-2010 years 43 shoulders of 42 patients with rotator cuff tears and impingement had surgical treatment at 1.Orthopaedic and Trauma Surgery department of S.B. Göztepe EAH. Twenty-three shoulders of 22 patients whose continuity is obtained were evaluated. Twenty-two patients whose average age was 55.1 were followed up meanly 32.6 months. The clinical functional outcomes were evaluated with Constant and UCLA rating scales of shoulder. Statistical analyses were performed with the Wilcoxon Sign Rank test to measure pre and post operative outcomes. Mann-Whitney U test was used to compare the groups and Chi-square test was used to evaluate the qualitative data.