Ulusal güvenlikte yapay zekâ kullanımı: ABD ve Çin örnekleri
Use of artificial intelligence in national security: USA and China examples
  1. Tez No: 609066
  2. Yazar: ONUR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Veriye ulaşmanın hız ve kapsamının ileri düzeylere ulaştığı günümüzde yapay zekâ ile birlikte bilişim açısından teknolojinin ön planda olduğu yeni bir döneme girilmiştir. Yapay zekâ, pek çok konuda olduğu gibi ulusal güvenliği de derinden etkilemiş ve güvenlik anlayışlarına yeni boyutlar kazandırmıştır. Alan Turing tarafından 2. Dünya Savaşı'nda kriptolu mesajları deşifre etmek için geliştirilen makine, bugünkü anlamda yapay zekânın gelişmesine ve ulusal güvenlik açısından kullanımına temel teşkil etmiştir. Bu çerçevede gittikçe hayatın her alanına nüfuz eden yapay zekâ, ülkeler için yeni bir silahlanma yarışının yalnızca belirtisi konumundadır. Yapay zekâ hâlen gelişim aşamasında olmasına rağmen geliştiricisine sağlayacağı stratejik üstünlük, mevcut ekonomik ve askeri dengeleri değiştirebilecektir. Bu gerçeklik gelişmiş devletler için artık yapay zekâsız bir savunma sanayisini öngörülüyor olmaktan çıkarmaktadır. Böylece yapay zekâ birçok alandaki geleneksel yaklaşım, yöntem ve tekniklerin yerlerini“akıllı”çözüm süreçlerine bırakmasını sağlamıştır. Özellikle ABD ve Çin'in öncüsü olduğu bu süreçler için devasa yatırımlarla Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır. Yapay zekâya yapılan yatırımları sermaye gideri olarak kabul eden bu devletler yapay zekâyı istihbarat çalışmaları, askeri faaliyetler ve genel manada ulusal güvenlik için son derece önemli alanlarda aktif olarak kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the speed and scope of data access has reached advanced levels, a new era has begun in which technology is at the forefront with artificial intelligence. As in many other issues, artificial intelligence has deeply affected national security and has brought new dimensions to security approaches. Developed by Alan Turing to decipher cryptic messages in World War II, the machine is the basis for the development of artificial intelligence and its use in terms of national security. Within this framework, artificial intelligence, which is increasingly penetrating every aspect of life, is only a sign of a new arms race for countries. Although artificial intelligence is still in the development stage, the strategic superiority it will provide to its developer will change the existing economic and military balances. This reality no longer predicts an artificial intelligence-less defense industry for developed states. Thus, artificial intelligence has enabled traditional approaches, methods and techniques in many areas to be replaced by "intelligent birçok solution processes. R & D studies are carried out with huge investments especially for these processes, which are pioneered by the USA and China. These states, which consider investments in artificial intelligence as capital expenditure, actively use artificial intelligence in intelligence fields, military activities and in general, in areas that are very important for national security.