Laser'in ağız cerrahisi girişimlerinde iyileşme üzerine etkilerinin deneysel araştırılması
  1. Tez No: 60909
  2. Yazar: CÜNEYT KORHAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGEN ILICALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda, ağız cerrahisi girişimlerinden sonra LASER ışınının iyileşme sistemi üzerine olan etkilerini de neysel olarak inceledik. Araştırmamızı İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde (DETAM), 135 adet (200+20 gr) ağırlığında, 6 aylık, erkek, Wistar Albino sıçanlar üzerinde gerçekleştirdik. Çalışmamızda deney ve kontrol grubu olmak üzere 5 ana grup oluşturduk. I- Diş çekimi yapılıp, LASER ışını uygulanmadan normal iyileşmeye bırakılan kontrol grubu (1., 5., 10., 15., 21. günde öldürüldüler). II- Altçenede kemik defekti yapılıp, LASER ışını uygulanmadan normal iyileşmeye bırakılan kontrol grubu (7., 15., 18., 23., 30. günde öldürüldüler). III- Diş çekimi yapıldıktan sonra, hergün çekim yara sına LASER ışını uygulanan grup (1., 5., 10., 15., 21. günde öldürüldüler). IV- Altçenede kemik defekti yapılıp, hergün LASER ışını uygulanan grup (7., 15., 18., 23., 30. günde öldürüldüler).V- Herhangi bir cerrahi girişim yapılmadan çeneleri ne hergün LASER ışını uygulanan kontrol grubu (7., 15., 18., 23., 30. günde öldürüldüler). Sıçanları ether, anestezisi altında uyuttuk. Çekim yapılacak grupların (I. ve III.) sol alt çenelerindeki 1. azı dişlerini çektik. Kontrol grubunu normal iyileşmeye bıraktık, alt gruplarına ayırarak 1., 5., 10., 15., 21. günde öldürdük. Çekim yapılan diğer III. grubun deney hayvanlarının çekim yara sına hergün 5 dakika LASER ışını uyguladık. Alt gruplara ayırıp 1., 5., 10., 15., 21. günde öldürdük. Altçenelerine kemik defekti yaptığımız sıçanlardan kontrol grubunu oluşturan II. gruptakileri normal iyileşmeye bıraktık, IV. gruptakilerin defekt bölgesine hergün 5 dakika LASER ışını (IR/CEB Mid LASER) uyguladık. Her iki grubu alt gruplarına ayırıp 7., 15., 18., 23., 30. günde öldürdük. V. gruba altçenelerine herhangi bir girişim yapılmadan LASER ışını uyguladık. Alt gruplarına ayırıp 7., 15., 18., 23-, 30. günde öldürdük. Kemik defektinin ve çekim yarasının oluşturulduğu çeneler çıkartıldı. Sırasıyla formolde ve asitte bekletildi. Kesitler elde edilip, hematoksin + eosin ile boyanarak preparatlar hazırlandı. Araştırma sürecinde preparatların hazırlanmasını ve değerlendirilmesini t.Ü. Dişhekimliği Fakültesi Patoloji Bi lim Dalı'nda gerçekleştirdik. Bulgularımızın sonucunda, LASER ışınının deneysel olarak ağız içinde meydana getirdiğimiz kemik defektinin, çekim yarasının ve yumuşak dokunun iyileşme proçesini stimüle ettiğini ve süresini kısalttığını saptadık.
Özet (Çeviri)
In our study, we examined experimentally the effects of LASER on healing process oral surgery. We made our experimental studies in University of Istanbul at Experimental Medical Research Department (DETAM) on 6 months old male Wistar Albino rats weighing (200±20) gr. In our study we used 5 basic groups beign experimental and control groups. I- Tooth extractions were made and left to normal healing without applicating LASER (rats were killed on 1-, 5., 10., 15., 21. days). II- Bone defect was made at the lower jaw, LASER wasn't used (rats were killed on the 7., 15., 18., 23., 30. days). Ill- After tooth extractions were made t everyday LASER was applied to the extraction wound (rats were killed on the 1., 5., 10., 15., 21. days). IV- Bone defect was made at the lower jaw and LASER applied everyday (rats were killed on 7., 15., 18., 23., 30. days).- 57 V- The control grouptowhich, without making any kind of oral surgery attempt LASER was applied everyday (rats were killed 7., 15., 18., 23., 30. days). The rats were anaestheised by either and the lower 1. molar teeth were extracted (I. and III. groups). Any attempt wasn't made to control group and they were killed on the 1., 5., 10., 15. and 21. days, respectively. LASER was used at the III. group for 5 minutes aday. They were killed on the 1., 5., 10., 15. and 21. days. The second control group, group II at which bone defects were made was left to normal healing. We applied LASER to the defect region of the IVth. group for 5 minutes aday (IR/CEB Mid LASER). We divided each group to subgroups and killed the rats on the 7., 15., 18., 23 and 30. days). LASER was applied to the Vth. group to which any surgical attempt wasn't made. They were divided to subgroups and killed on the 7., 15., 18., 23., 30th. days). The jaws with bone defects and extraction wounds were removed, they were put in formaline and acid and the histological sections were made and they were stained with“Haematoxylin + Eosin”. They were evaluated in the Pathology Department of Faculty of Dentistry, University of Istanbul. According to the results of our data, we found out that LASER stimulated and accelerated the healing process of extraction wounds and bone defects (that we made experimentally in the jaws).