Hava Harp Okulu ve İ. Ü. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinde ağız-diş sağlığı ile ilgili epidemiyolojik araştırmalar
- Tez No: 60910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
73 - Araştırma, Hava Harp Otolu ve İ. Ü. Dişhekimliği Fakültesi öğrencilerinde, agız-diş sağlığı ile ilgili, bilgilerin elde edilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma iki bölümden, oluşmaktadır. Klinik verilerin değerlen dirildiği. I. BÖLÜM ve her grup öğrencinin ağız-diş sağlığı ile il gili alışkanlıklarının saptandığı II.BÖLÜM, Çalışmanın.1.'BÖLÜM' üne.her okuldan rastgele seçilen 130'ar öğrenci olmak üzere toplam 260 öğrenci alınmıştır. Bu öğrenciler aşağıdaki indeksler uygulanarak ağız-diş sağlığı yönünden incelenmişlerdir : 1. Periodontal Hastalık İndeksi (PDI) 2. Dişeti Oluğu. Kanama indeksi (SBI) 3. Abrazyon (A) 4. Mobilite (M) 5. Diastema (D) 6. Plak- indeksi (PI) ; 7. Volpe-Manhold Diş taşı indeksi 8. R-Dişlerine uygulanan Diştaşı İndeksi 9. DMFT indeksi. Çalışmanın II.BÖLÜM'üıiü her iki grup öğrencinin ağız-diş sağlığı alışkanlıklarını değerlendirmeyi amaçlayan.46 soruluk bir anket oluşturmaktadır. Bu ankette; öğrencilerin sosyal durumları, ağız-diş sağlığı ile ilgili yaklaşımları, bilgi durumları, alışkanlıkları sap tanmış ve periodontal konulardaki bilgi düzeyleri ortaya, konulmaya çalışılmıştır.- 74 - Araştırmanın önemli sonuçları şunlardır : PDI değeri ortalaması; Hv.H.O. öğelerinde 2. 88,Dişhek.Fak.öğc. lerinde 2.76, SBI değeri ortalaması ; Hv.H. 0. öğc. leri için 2. 02, Dişhek.Fak. öğc. için 1. 87. Plak indeksi ortalaması.; Hv.H. 0. öğc.lerinde 1. 80,. Dişhek.Fak. öğc. leriride 1.66. Abrazyon dağılımı; Hv.H.O. öğe. lerinde % 96,- Dişhek. Fak. öğc.lerinde. % 95 oranında (0-derece). Mobilite ; Hv.H.O. öğc.lerinde %“99, Dişhek. Fak. Öğc.lerinde % 98 oranında normal fizyolojik sınırlar içinde (0-derece).Diastema; Hv.H. O. öğc.lerinin % İO'nunda,.Dişhek.Fak. öğc.lerinin % 20'sinde (1-derece) olarak. Diş taşı ;Dişhek. Fak. öğc.lerinde, Hv.H.0. öğc.lerine. kıyasla daha az olarak.DMFT ortalaması; Hv.H.O. öğc.lerinde 1.1.32, Dişhek. Fak. öğc. lerinde 13_. 52. Çürük prevelansı oranı ;, Hv.H.O öğc. lerinde % 98.46, Dişhek.Fak. öğc. lerinde % 99.23. Uygulanması gereken tedavi, indeksi ; Hv.H.O. öğc. lerin de % 66, Dişhek.Fak. öğelerinde % 63. Diş. fırçalama sıklığı; : Hv.H. 0. öğc.lerinde ”günde 1 kez“ % 55, Dişhek. Fak. öğc. lerinde ”günde 2 kez" % 46 olarak. Fluorlu diş macunu kullanma oranı; Hv.H. 0. öğc. lerinde % 75, Dişhek..Fak. öğc. lerinde % 87.Ağız temizliği için, diş fırçası dışında yardımcı araç olarak; Hv.H. O. öğc. lerinin % 49'u kürdan, Dişhek.Fak. ögc. lerinin % 30.' u diş ipi kullandıkları tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The investigation was conducted on the cadets of the Turkish Air Force Academy and the Faculty of Dentistry of Istanbul University in order to gain knowledge of their mouth- tooth health. The investigation consists of two parts: The clinical findings wer.e evaluated in the first part; the second part deals with the oral and dental health habits öf both student groups. A total of 260 students, half of which is from either school, makes up the first part of the investigation. The fol lowing indices were utilized to investigate the oral and dental health of the students: 1. Periodontal Disease Index (PDI) 2. Sulcus Bleeding Index (SBI) 3. Abrasion. XA) 4. Mobility ;(M) 5. Dias teme (D) 6. Plaque Inde.x (PI.) 7. Volpe-Manhold Calculus Index 8. Calculus Index Applied to R-Teeth 9. DMFT Index- 76 - The second part consists of a. questionnaire in order to evaluate the oral and dental health, habits of both student groups. Their social conditions; and their ways of handling and their awareness of their oral and dental health problems were determined 9 and their knowledge levels were evaluated. The important“results of the investigation are as follows; The PDI value mean is 2o88 in Turkish Air Force Academy cadets, 2.76 in Faculty of Dentistry students; the SBI value. mean is 2.02 for Air Force Academy cadets, 1.87 for the students of the Faculty of Dentistry. The plaque index mean is 1.80 in Air Force Academy' cadets, 1.66 in the students of Faculty of Dentistry. The range of abrasion is 96% in Air Force Academy cadets, 95% in students of Faculty, of Dentistry (0-degree).. Mobility is 99% in Air Force Academy cadets s 98% in the students of Faculty of Denti s try. They are within normal limits (0-degree) ”Diastema is 10% in Air For.ce Academy.cadets, 20% in students of Faculty of Dentistry in comparison to Air Force Academy cadets D DMFT mean is 11.32 in Air Force Academy cadets, 13.52 in.students of Faculty of Dentistry. Caries prevalence is 98.46 Air Force Academy cadets, 99.23% in students of Faculty of Dentistry. The treatment index to be supplied is 66% in Air Force Academy cadets and 63% in students of Faculty- of Dentistry. Tooth brushing is once a day in. Air Force Academy cadets, 55% twice a day in students of Faculty of Dentistry. 46%. The use of fluoride tooth paste is 57% in Air Force Acad of Dentistry. Tooth pic amy cadets, 87% in s tudents of.Faculty were used by 49% of Air Force Academy cadets 30% of students o!f Faculty of Dentistry used dental floss.