Ağız hastalıklarında tükrükte IgA miktarlarındaki değişiklikler
- Tez No: 60908
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKER GÜÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Etyolojisi ve patogenezi henüz kesinlik kazanmamış olan çeşitli ağız hastalıklarında tükrük IgA düzeylerinde meydana gelebilecek değişiklikleri incelemek amacıyla yaptığımız bu araştırmada 12 Behçet Sendrom'lu, 10 Aftöz Lezyön'- lu, 10 Vitiligo'lu, 11 Psoriasis' li, 10 Herpes Simpleks'li hasta ve Kontrol Grubu olarak 20 sağlıklı kişi materyalimizi teşkil etmiştir. Hastalarımız kliniğimize ilk defa müracaat eden ve henüz hiç bir tedavi uygulanmayan hastalar arasından seçilmiş tir. Hastalık gruplarından ve kontrol grubundan miks tükrük örnekleri alınıp immunodiffüzyon yöntemi ile IgA tayini yapılmıştır. Çalışmamızdan elde edilen bulgular istatistiksel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Tüm hastalık gruplarında tükrük IgA değerlerinde kont rol grubuna oranla anlamlı düzeyde artış olduğu tesbit edilmiştir. Tükrük IgA değerlerinde en fazla artışın Vitiligo'da olduğu, bunu sırası ile Behçet Sendromu, Psoriasis, Herpes Simpleks ve AFtöz lezyoların takip ettiği gözlenmiştir. Saptadığımız tükrük IgA düzeylerindeki farklı yüksel meler, araştırmamızda incelenen hastalıkların değişik antijenlerle lokal immun sistemi stimüle ederek, konağın savunma sistemini harekete geçirdiği fikrini kuvvetlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study elevation of saliva IgA levels of the mouth diseases, whose etiology and pathogenesis has not been yet absolutely proed was investiated. 12 Behcet's syndrome, 10 apthous lesion, 10 Vitiligo, 11 Psoriasis and 10 Herpes Simplex patients and 20 healthy controls formed the material of this research. The patients selected for this study have not been treated before. Mixed saliva specimens were collected from both patients and with immuno-dif fusion technique the IgA levels investigated. The data are statistically evaluated. In all disease groups, saliva IgA values has shown a consistent marked elevation as compared with the control group. The highest value is obtained in Vitiligo and then Behcet's syndrome, Psoriasis, Herpes Simplex finally apthous lesions. These different salia IgA level changes in various diseases reinforces the idea of, antigen reactions stimulate the local immun system, by starting action the defense mechanisms of patients.