Behramkale köyü koruma önerileri
Behramkale village conservation recommendations
  1. Tez No: 609120
  2. Yazar: BUŞRA ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLTER BÜYÜKDIĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı; Çanakkale İli Ayvacık İlçesi Behramkale Köyü'nde yaşayanların ve kırsal alanlardaki turizm potansiyelinin, yöre ve çevresindeki eski dönem yapılarında oluşturduğu değişimleri belirlemek ve onarım önerileri getirmektir. Yöre; turizm için gerek konumu gerekse kültürel, tarihi ve doğal kaynaklar açısından önemli bir potansiyele sahip olup, halkın kırsal alanlardaki turizme artan ilgisinden dolayı da rağbet görmektedir. Çanakkale ili Ayvacık Yöresi, Behramkale Köyü'ndeki eski dönem yapılarının mimari açıdan incelenmesi, belgelenmesi ve elde edilen verileri kaynak alarak onarım önerileriyle ilgili bir çalışma yürütülmüştür. Literatür özetiyle başlayan çalışmamız, araştırma bölgesinin coğrafi özellikleri, tarihsel gelişimi, ekonomik ve sosyal yapısını, geleneksel konutlarını inceleyerek günümüzdeki barınma ihtiyaçlarının yapılar üzerinde yol açtığı bozulmaların etkisinden yola çıkmaktadır. Bu verilerin, geleneksel konut mimarisine etkileri göz önüne alınarak incelenmiş ve bölgede yer alan konutların mimarisindeki değişimler ile ilgili önemli bulgular saptanmıştır. İklimsel özellikler, coğrafi özellikler, bölgede yaşamış olan tüm etnik kökenlerin ortak mirası, yöre halkının yaşam kültürü, geçmişten günümüze taşınan kültürel alışkanlıkları ve bölgedeki antik kent ile Osmanlı yapılarının yöredeki eski dönem yapılarına etkileri ele alınmıştır. Sonrasında çalışma alanı olan Behramkale köyü mimari dokusu ve bu köydeki konutların mimari özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda belirli özgün mimari yapı elemanlarına ulaşılmış, bu elemanların ve yapım tekniklerinin günümüzde uğradığı bozulmalar ve bu bozulmalara getirilen koruma önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to indicate the changes in the old period structures in the region and the surrounding area by the inhabitants and tourism potential of Behramkale Village in Ayvacık District of Çanakkale Province. Province and to propose repair suggestions to change this village. Region; It has an important potential for tourism both in terms of its location and cultural, historical and natural resources and it is in demand because of the increasing interest of the people in tourism in rural areas. A study was carried out on the architectural examination, documentation of the old buildings in Behramkale Village in Ayvacık Region of Çanakkale province, documentation and repair suggestions based on the attached data. Our study, which starts with a summary of the literature, examines the geographic features, historical development, economic and social structure of the research region, traditional houses and starts with the effect of the deterioration caused by the current housing needs on the buildings. The effects of these data on traditional housing architecture were examined and important findings were determined regarding the changes in the architecture of the houses in the region. Climatic characteristics, geographical characteristics, common heritage of all ethnic origins living in the region, the culture of life of the local people, the cultural habits carried from the past to the present day and the effects of the ancient city and Ottoman structures in the region to the old period structures were discussed. Afterwards, the architectural texture of Behramkale village and the architectural features of the houses in this village were examined in detail. As a result of this research, certain original architectural building elements have been reached and the deteriorations experienced by these elements and construction techniques are presented and the protection suggestions brought to these disturbances are presented.