Toplumsal cinsiyet perspektifinden bütçeleme ve yerel yönetimlerde cinsiyete duyarlı bütçeleme yaklaşımı
Budgeting from the gender perspective and gender sensitive budgeting approach in local governments
- Tez No: 609121
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN CENİKLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gün geçtikçe kadının; sosyal, ekonomik ve toplumsal alanda görünürlüğü artmakta ve bu gelişimsel durumun güdümünde geleneksel anlayışın kadınlar için koyduğu katı kurallar giderek zayıflamaktadır. Modern yaşam tarzının sınır tanımadan etki alanını genişletmesiyle beraberinde getirmiş olduğu değişim ve yenilikten en çok etkilenen grup da kadınlar olmuştur. Bu sosyal değişimle birlikte devletler de yönetim işlevini yaparken kullandığı bütçelemeyle kadınlara yönelik faaliyetlere giderek daha fazla pay ayırmaya başlamıştır. İçinde bulunulan süreçte kadının sosyal statüsünün güçlendirilmesinde ve desteklenmesinde yerel yönetimlerin de bakış açısı pozitif yönde değişimini sürdürmekte ve sosyal faaliyetler başta olmak üzere kadınlara yönelik çeşitli aktiviteler gerçekleştirmektedirler. Yerel yönetimlerin her geçen gün hem yönetimsel açıdan hem de faaliyetleri açısından cinsiyete duyarlı bütçeleme politikasını benimsediği görülmektedir. Diğer yandan merkezi ve yerel düzeyde uygulama alanı bulan bir bütçeleme yaklaşımı olsa da cinsiyete duyarlı bütçeleme bilhassa yerel eksende sonuç verici ve etkili olduğu kabul edilmekte, bu durumda yerel idareler, özellikle de belediyeler cinsiyete duyarlı bütçelerin uygulanmasında baş aktör olarak sayılmaktadır. Bu bağlamda Muğla Büyükşehir Belediyesi özelinde 2018 yılına ait insan kaynakları verileri kullanılarak kurum içi cinsiyet eşitliği durum analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Day by day women's visibility in social, economic and social areas is increasing. The agenda of this development is the gradual weakening of traditional rules for women. Women were the most affected by the change and innovation that the modern lifestyle has enlarged its scope without limitation. As a result of this social change, governments have started to allocate more and more shares from the budget to the activities for women while performing the administrative function. Over time, the point of view of local governments continues to change positively in strengthening and supporting women's social status. In addition, local administrations carry out various activities aimed at women, especially social activities. It is seen that local administrations adopt a gender sensitive budgeting policy both in terms of administration and activities. On the other hand, although there is a budgeting approach which is applied at central and local level, gender sensitive budgeting is accepted to be effective especially on the local axis. As a result, local administrations, especially municipalities, are considered as the main actors in the implementation of gender-sensitive budgets. In accordance with, gender equality situation analysis was conducted in Mugla Metropolitan Municipality by using human resources data for 2018.