Çocuklarda kalıtsal ve edinsel dış eksikliklerin restorasyonu
  1. Tez No: 60916
  2. Yazar: KORAY GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN GÜLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 60 saniye ya da 120 saniye süre ile asitlenen 40 genç sürekli ve 40 süt dişine elektrolitik asitleme yapılan döküm metal kanatlar uygulanarak, tutuculuk kuvvet deneyleri ve S. E. M. incelemeleri ile değerlendirildi. 20 olguda da tutuculuk in vivo olarak incelendi. Genç sürekli ve süt dişlerinin asitlenme sürelerindeki farklılığın kg-kopma değerlerinde ve. kopma yüzey cinsi sıklıklarında anlamlı farklar oluşturmadığı, başarısızlıkların da en çok mine-reçine yüzeyinden kaynaklandığı saptandı. Metal yüzeylere uygulanan elektrolitik asitleme yönteminin ise yeterli olduğu görüldü. Genç sürekli ve süt dişlerinde elde edilen tutuculuk ile ilgili bulguların, çocuklarda görülebilen kalıtsal ve edinsel diş eksikliklerinin restorasyonunda Maryland Köprü uygulanabilirliğini destekleyici nitelikte olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
- 54 - SUMMARY In this study, electrolytically etched alloy frameworks were bonded to 40 young permanent and 40 primary teeth etched for 60 or 120 seconds, and the retention is evaluated by shear strength tests and S.E.M. observations. Also in vivo retention is examined in 20 cases. It is found that there were no significant differences in the breaking loads and in the types of bond break values obtained in the both etched young permanent and primary teeth for different time intervals. Furthermore, it is observed that the most failures were occured in the resin - enamel interface, and the electrolytic etching technique applied has been determined to be sufficient enough for the retention of the specific alloy used. The retention bond strength values obtained in this study support the application of etched casting resin bonded bridges as a restoration method for both the young permanent and primary dentition having congenital or acquired absence of teeth.