Yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşirelerin hizmetlerinde yer alması gereken hemşirelik işlevleri hakkında bilgi düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 60917
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ö Z E T Bu araştırma, Yataklı Tedavi Kurumlarında çalışan hemşirelerin, profesyonel bir meslek: üyesi olarak; sahip oldukları mesleğin, amaç ve özelliklerine uygun, hemşirelik işlevlerinin ne düzeyde bilgisinde oldukları ve ne kadarını uyguladıklarını ortaya çıkarmak, meslek standartlarına uygun işlevlerin belirlenmesi ile iş tanımlarına ilişkin yapılacak çalışmaları rehber olmak amacı ile planlanmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu İstanbul Hastanesi, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Şişli“Etfal Has tanesi, özel Topkapı ve Vatan Hastanesi Dahiliye ve Cerrahi Servislerinde çalışan, Servis Sorumlusu ve Yatak başı hemşiresi olmak üzere 200 der.3k üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hemşirelerin bilgisinde oldukları ve uygulamalarında yer alan işlevleri belirlenmesi için Anket formu kullanılmıştır. Bulgular, Bilgisayar yardımı ile değerlendirilmiş ve değerlendirmede Yüzdeleme ve Ki-K^re testinden yararlanılmış tır. Sonuç olarak, hemşirelik uygulamalarında yer alan, ”hemşirelikle ilgili“ ve ”hemşirelik alanı dışındaki" işlevlerin birbiri içinde sınırlarının belirsizleştiği ve hemşirelerin mesleki nitelikte, bakımındaki gerçek rollerine uygun işlevlerini yerine getiremedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY As professional on their working field the nurses level of knowledge, who work in treatment centres which have in patients, on their own profession's aim and the functions of the nursing and how much they practice their knowledge on the same subject, has been investigated in this study. Another aim of this study is to standartisised the profession's functions and to help to the studies will have be done on the description of the nursing as a profes sion. This study has been done on 200 subjects who work in the hospitals listed below as a head nurse and nurse in department of surgery and internal diseases. The names of the centres are as follows: University of Istanbul Cerrahpa şa Health Practice and Research Hospital, Social Security Organisation Istanbul Hospital, Ministiry of Health Şişli Etfal Hospital, Topkapi Hospital (private), Vatan Hospital (private). There is a form has been used to define the nurses knowledge and the functions during their practice. The data have been prossesed by computer. As a result of this study it has been detected that, during nursing profession practice the border is not clear between nursing and the other health science fields and nur ses are apart from practicing their own functions on nursing care as beeing a specialit.