Influence of renewable energy on carbon prices in the USA
Yenilenebilir enerjnin ABD'deki karbon fiyatlarına etkisi
- Tez No: 609176
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. SERDAR DALKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalısımada,yenilenebilir enerji kaynaklarına artan tesvikler ile ekonomik büyüme, enerji fiyatları ve karbon kullanma izinleri ile karbon fiyatlarındaki düsüs¸ açıklanmaya çalısılmıs tır. Bu çalısma, ABD'deki enerji piyasası için karbon piyasası fiyatlarını incelemeyi amaçlamaktadır. ABD'de karbon fiyatlarının diger ülkelere göre düsükoldugu görülmektedir. Düsük CO2 fiyatının arkasındaki neden ABD'de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik tesviklerin artmasından kaynaklanabilmektedir. Bu durumun sebeplerini anlayabilmek için ABD verileri ekonometrik yöntemlerle incelenmistir. Bu baglamda dogrusal regresyon, VEC modeli ve panel veri analizi yapılmıstır. Sonuç olarak, ABD CO2 pazarında CO2 fiyatları ile yenilenebilir portföy standartları ve karbon ödenekleri arasında anlamlı ve negatif bir iliski oldugu gözlemlenmektedir. Ayrıca, CO2 fiyatları ile sanayi üretimi arasında anlamlı ve pozitif bir iliski vardır.Son olarak, petrol ve dogalgaz fiyatlarının CO2 fiyatı üzerinde negatif etkisi olurken, kömür fiyatının CO2 fiyatı üzerinde pozitif bir etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the decrease in carbon prices is explained with increasing incentives to renewable energy sources and with economic growth, energy prices and carbon permits. For this purpose, we analyze the carbon market prices in the US for energy markets. Carbon prices are low in the US compared to other countries. The reason behind the low price can be increasing incentives to renewable energy resources in the USA. To explore the reasons and justifications, we employ econometric methods on real life data from USA. In this context, linear regression, VEC model and panel data analysis are performed according to their applicability and use. As a result, a significant and negative relationship is observed between CO2 prices and renewable portfolio standards and carbon allowances in the US CO2 market. Also, there is a significant and positive relationship between CO2 prices and industrial production. Finally, oil and natural gas prices have a negative effect on CO2 price while coal price has a positive effect on CO2 price.