Waste inventory for a refrigerator manufacturing plant
Bir buzdolabı üretim tesisi için atık envanteri
  1. Tez No: 609202
  2. Yazar: CANSU DÖNMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünyadaki birçok ülkede ve Türkiye'de ev aletleri üretimi, özellikle buzdolapları üretimi, ekonomide önemli bir paya sahiptir. Ancak, üretim sırasında oluşan atıklar, yönetilmesi gereken bir sorun oluşturmaktadır. Bu sebeple, üretimden kaynaklanan atıkların belirlenmesi ve bu atıklar bazlı çevresel performanslarının değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Bu tezde, Türkiye'deki bir buzdolabı üretim tesisinin üretim süreçleri incelenmiştir. Bu süreçlerden kaynaklanan tehlikeli, tehlikesiz ve ambalaj atıkları, bir buzdolabı üretim tesisi için atık envanteri yapmak üzere belirlenmiştir. Saha çalışmaları ve 5 yıllık üretimi kapsayan verilere dayanan envanter çalışmasına göre, toplam atık miktarının %75,3'ünün tehlikesiz atık olduğu hesaplanmıştır. Toplam atık miktarının %23,9'u ambalaj atığı ve geri kalan %0,8'i tehlikeli atıktır. Buzdolabı üretim alanı için yapılan kütle denge çalışması, buzdolabı üretimi için sisteme giren 1 kg malzeme/yarı mamul için 0,0445 kg atık oluştuğunu ortaya çıkarmıştır. Ek olarak, tehlikesiz atıkların önemli bir kısmını oluşturan hurdaların ana kaynaklarının, sırasıyla montaj hatları, mekanik prosesleri ve boyahane proseslerinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Buzdolabı üretim tesisinin atık geri dönüşüm oranı ve atık oluşum yoğunluğunu kapsayan çevresel performansı, sektörün önde gelen diğer beyaz eşya üreticilerinin beyan ettiği değerler ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Tesiste çevresel performansı arttırabilecek Mevcut En İyi Tekniklerin (MET) alternatifleri önerilmiştir. Bu çalışma, üretim süreçleri ve proses atık akımları bakımından genel buzdolabı üretimini temsil eden bir buzdolabı tesisinde yürütüldüğünden, çalışmanın sonuçları diğer buzdolabı üreticileri tarafından da kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Household appliances production, especially refrigerators, has an important share in the economy of many countries in the world and Turkey. Yet, waste production during production constitutes a problem that should be managed. For that purpose, it is important to identify the wastes from production and evaluate the environmental performance based on these wastes. In this thesis, production processes in a refrigerator manufacturing facility in Turkey are examined. Hazardous, non-hazardous and packaging wastes arising from these processes are identified to make a waste inventory for a refrigerator manufacturing company. According to the inventory study based on field study and data covering a production period of 5 years, it was calculated that 75.3% of the total waste produced was non-hazardous wastes. 23.9% of the total waste amount was packaging waste and remaining 0.8% was hazardous waste. The mass balance study carried out for the production area revealed that 0.0445 kg of waste was generated for 1 kg of materials entering into the system for refrigerator production. Additionally, it was determined that the main sources of scrap cost, which mainly constituted of non-hazardous wastes, were assembly lines, mechanical processes and dyeing processes. Environmental performance of the refrigerator production facility, including waste recycling rate and waste generation intensity, was evaluated through comparison to the figures declared by other leading household appliances manufacturers. Best Available Techniques (BATs) alternatives were proposed which could be applied in the facility to improve environmental performance. As this study was conducted in a refrigerator plant which used typical refrigerator production processes and relevant process waste streams, results of this study can be used by other refrigerator manufacturers as well.