Modernleşme ve değer değişimi: Mr. Erbil örneği
Modernization and valuechange: A case of Mr. Erbil
  1. Tez No: 609217
  2. Yazar: ABDALLA RASUL ABABAKR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN SOYUDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde sosyal ve kültürel değerler hızlı bir şekilde değişmektedir. Özellikle 21. yüzyılın meydana getirdiği teknolojik gelişimler ve genişleyen sosyal ağlar dünyada var olan toplumsal etkileşimi sınırlayan çizgileri ortadan tamamen kaldırabilecek kadar ilerleme göstermiştir. Bundan dolayı modernleşme olguları sınırları aşarak dünya genelinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Benzer dönüşümlerin yaşandığı yerlerden biri olan Kürdistan Bölgesel Yönetiminde (KBY) de etkileşim ağı ile birlikte değişimler yaşanmaya başlamıştır. Bu bağlamda ele alınan bu tez çalışması Kürdistan Bölgesel Yönetiminde meydana gelen kültürel ve sosyal değer değişimlerini ele almaktadır. Analiz birimi olarak seçilen Mr. Erbil moda grubu üzerinden hem moda olgusu hem de yaşanan sosyo-kültürel değerler üzerindeki değişimi kültürün yeniden üretimi çerçevesinde ele alınacaktır. Bunların yanı sıra modernite ve modernleşme kuramları Kürdistan Bölgesel Yönetiminde yaşanan kültürel, sosyal ve mekânsal değerler üzerinden tartışılmıştır. Bu bağlamda Kürdistan Bölgesel Yönetiminde özellikle 2003 sonrası gözle görünür bir şekilde kültürel değişme olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, social and cultural values are changing rapidly. In particular, the technological developments and expanding social networks of the 21st century have made enough progress to completely eliminate the lines that limit social interaction in the world. Therefore, modernization phenomena have become more widespread across the world. Along with the interaction network, changes have started to take place in Kurdistan Regional Government, one of the places where similar transformations have taken place. In this context, this thesis examines the cultural and social value changes in Northern Iraq. Through the selected fashion group Mr. Erbil as the analysis unit, both the fashion phenomenon and the change in socio-cultural values will be discussed within the framework of the reproduction of culture. İn addition, the theories of modernity and modernization has been discussed on the cultural, social and capital values experienced in the Kurdistan Regional Government. İn this context, there has been a remarkable cultural change in Kurdistan Regional Government especially after 2003.