Safer Dal Efendi'nin hayatı, eserleri ve Türk din mûsikîsine katkıları
Safer Dal Efendi's life, works and contributions to Turkish religious music
  1. Tez No: 609218
  2. Yazar: HAMİD ÖMER EKİCİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Müzik, Biography, Religion, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Safer Dal Efendi, postnişîn, şair ve bestekâr olan tasavvuf kültürüne ve tekke mûsikîsine önemli katkıları olan bir zattır. Kimsenin cesaret edemediği zamanlarda unutulmaya yüz tutmuş tekke mûsikîsi eserlerini teyplere kaydetmiş daha sonra bu eserleri notaya aldırarak kaybolmaktan kurtarmıştır. Hz. Pir Nureddin Cerrâhi Tekkesi'nin yirmici postnişîni olan Safer Efendi, mûsikî istidadı olanlara kendi güftelerini ve Allah dostlarının güftelerini bestelenmesi için dağıtmış ve tekke mûsikîsinin gelişmesi için insanları teşvik etmiştir. Tekke mûsikîsinin elimize ulaşan birçok eseri onun gayretleri neticesinde günümüze ulaşabilmiş, zevkle dinlediğimiz ve icrâ ettiğimiz birçok bestekârın eserinin meydana gelmesinde önemli katkıları olmuştur.
Özet (Çeviri)
Safer Dal Efendi is a person who made important contributions to the mystic culture and the lodge music, which is a poet and composer. When no one dared to go into oblivion, the dervish lodge recorded his music on tape recorders, and then saved these works from getting lost. Safer Efendi, the twentieth postniche of the Hz. Pir Nureddin Cerrâhî Tekke, distributed to the musicians who have made music their compositions and compliments of the friends of Allah and encouraged people to develop the tekke music. Many of the works of the lodge music reached to our day as a result of his efforts, and many of the composers we listened and performed with pleasure had important contributions to the creation of his work.